Румен Радев летя на F-16, макар че беше фен на "Грипен" Снимка: © Screenshot BNT

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Президентът Румен Радев летя като втори пилот в демонстрационен полет с изтребител F-16 от американската военна авиация. Поканата е от американските Военновъздушни сили (ВВС) и ген. Тед Кларк, който беше първи пилот.

Демонстрацията се проведе на авиобаза "Граф Игнатиево", която ще посрещне F-16 през 2025 г., когато се очаква доставката на първите американски самолети за българската авиация.

До избирането му за президент Радев беше командир на Военновъздушните сили. Той управлява изтребител МиГ-29, който още е на въоръжение в армията. Радев беше сред най-острите критици на процедурата, по която България избра да превъоръжи ВСС с F-16. Другият кандидат беше шведската компания Saab, която произвежда изтребителите "Gripen".

Назначени от Радев служебни правителства полагаха усилия България да предпочете доставката на шведските самолети.

По време на служебния премиер Огнян Герджиков офертата на Saab дори беше класирана на първо място в конкурсната процедура, започната преди това от редовния кабинет. В крайна сметка търгът се провали - изборът на "Грипен" беше отменен, а парламентарна комисия заключи, че проектът за закупуване на нови изтребители е бил компрометиран и по този начин е декласирана офертата за употребявани F-16, предлагани от САЩ и Португалия..

В крайна сметка инвестиционният проект беше променен от парламента, България получи оферта за нови F-16 Block 70 и през 2019 г. подписа договор за покупка на 8 изтребителя F-16, а впоследствие - на още 8, които да бъдат доставени до 2027 г., а плащането да бъде разсрочено.

Сега Радев се качи като втори пилот на американската машина в полет, който продължи над половин час. След това държавният глава отличи с почетен знак командира на 31-во авиокрило на Военновъздушните сили на САЩ бригаден генерал Тед Кларк за значимия му принос и сътрудничество в областта на отбраната между България и САЩ.

"Изпълнихме всякакви фигури от висшия пилотаж, беше прекрасно, а авиобазата е в процес на мащабно обновяване", каза президентът след полета.

"Искам да благодаря на ВВС на САЩ и лично на командира на 31-во изтребително авиокрило генерал Кларк за поканата и възможността да полетя отново на F-16. Спомням си 2007 г. ген. Кларк, тогава капитан, беше част от екипа на "Буревестници", които бяха тук. Както виждате - след 17 години ние сме отново заедно, този път в един самолет", коментира след полета Румен Радев.

Полетът беше част от подготовката на авиобаза "Граф Игнатиево" за авиошоу на 14 септември, което обаче вече е отменено заради катастрофа с тренировъчен военен самолет. По първоначални, но непотвърдени данни може да има и загинали.

Снимки от катастрофата с военен самолет Военен самолет катастрофира в Граф Игнатиево

Живот

Шон Пен избра Киев пред червения килим в Ел Ей и не взе лично третия си "Оскар"

Актьорът получи статуетка за най-добра поддържаща роля в One Battle After Another

20:55 - 16.03.2026
Важно днес

Срещу лекаря, поставил хиалурон на млада жена, която почина, е имало и други сигнали

Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ започва проверка по случая

20:21 - 16.03.2026
Важно днес

Дечев е сменил Захари Васков начело на ГДНП заради теч на информация

Нито един от разследващите Петрохан и Околчица не е бил сменян

18:30 - 16.03.2026
Живот

Песните на Motörhead, с които да си спомним за Фил Кембъл

Китаристът на Леми Килмистър си отиде на 64 години

17:55 - 16.03.2026
Важно днес

Прострелян мъж е открит мъртъв в автомобил в центъра на Бургас

Според първоначалната версия причината за смъртта е самопрострелване

16:52 - 16.03.2026
Култура

Театър „Хенд“ в Пловдив направи представленията си достъпни за хора с увреждания

"Театър за всички" създава пространство, в което различни хора започват да се срещат и да създават общо преживяване

16:42 - 16.03.2026
Важно днес

Европа отказва да се включи в охраната на Ормузкия проток въпреки заплахите на Тръмп

Страните не желаят да се включват в никакви военни действия, свързани с конфликта в Иран

16:30 - 16.03.2026
Важно днес

Народният театър привлича младежи с билети от 5 евро

Инициативата важи за всички спектакли до края на сезона

15:56 - 16.03.2026
Важно днес

БАБХ откри бактерии и плесени в училищни закуски и сандвичи

Установени са и немлечни мазнини в сирене, кашкавал и масло по програмата "Училищно мляко"

15:23 - 16.03.2026