Президентът Румен Радев изпреварващо се обяви "категорично против" изпращането на български войници в Украйна "под каквато и да е форма". А малко по-късно политическите лидери, сред които Бойко Борисов и Делян Пеевски, наваксаха със собствени позиции и всички се оказаха единодушни по темата.
Думите на държавния глава дойдоха по повод писмото, което САЩ са разпратили до всички европейски столици за евентуално участие с мироопазващи сили за гарантиране на сигурността в Украйна.
Министерството на външните работи също е получило шестте въпроса чрез посолството на Съединените щати у нас и чрез българската постоянна делегация в НАТО, съобщава БНТ, като се позовава на потвърждение от МВнР.
В документа се пита кои държави биха могли да допринесат за гаранциите към Киев, биха ли били готови да разположат войски в Украйна като част от мирно решение, както и какъв трябва да бъде размерът на евентуалните сили, ръководени от Европа.
Шестте въпроса, които САЩ поставят на европейските държави
- Очертайте как виждате трайните гаранции от Европа, които биха послужили като достатъчно възпиращо средство срещу Русия, като същевременно се гарантира, че този конфликт ще приключи с трайно мирно уреждане?
- Кои европейски и/или трети държави смятате, че биха могли или биха участвали в такова споразумение? Има ли държави, които смятате, че са незаменими? Вашата страна желае ли да разположи свои войски в Украйна като част от мирно споразумение?
- Ако военни сили на трети държави бъдат разположени в Украйна като част от мирно споразумение, какъв според вас е необходимият размер на такава ръководена от Европа сила? Как и къде ще бъдат разположени тези сили и за колко време?
- Какви действия трябва да бъдат готови да предприемат САЩ, съюзниците и партньорите, ако Русия атакува тези сили?
- Какви, ако има такива, изисквания за подкрепа на САЩ вашето правителство би счело за необходими за участието си в тези споразумения за сигурност? По-конкретно, какви краткосрочни и дългосрочни ресурси смятате, че ще са необходими от САЩ?
- Какви допълнителни способности, оборудване и опции за поддръжка е готово да предостави вашето правителство на Украйна, за да подобри позицията си в преговорите и да увеличи натиска върху Русия? Какво още е готово да направи вашето правителство, за да увеличи санкциите си срещу Русия, включително по-стриктно прилагане на санкции?
От Външно министерство напомнят на Радев, че въпросът за изпращането на български войски, където и да е, е само от правомощията на Народното събрание - не на президентството.
Въпреки това Радев използва присъствието на медиите преди срещата на Консултативния съвет по национална сигурност - уж посветен на разпространението на наркотици сред младежите - за да заяви съпротивата си срещу евентуално българско участие.
"Ако си спомняте, големият въпрос, който поставих още с началото на войната в Украйна, беше да не се допуска въвличането на България в нея. Днес, на фона на разпадащата се глобална архитектура за сигурност, този въпрос е още по-актуален. Очаквам правителството и Народното събрание да заявят ясна и еднозначна позиция, че страната ни няма да изпраща войски", коментира още държавният глава.
Политическите реакции
Няколко минути след изказването на президента заваляха коментари от различни политически представители, които решиха да подкрепят и повторят думите на Радев.
Първи се намеси лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски, който по-често се включва с критики към държавния глава отколкото с похвали. Този път обаче той изразява "пълната си подкрепа за позицията на българския президент" за това, че България не трябва да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма". Според него никаква друга подкрепа за Украйна, освен вече дадената, не може да бъде в дневния ред.
Минути по-късно с извънредна пресконференция от профила си във Facebook се включи и председателят на ГЕРБ Бойко Борисов, който сподели сходна позиция. Той дори намекна, че е бил първият, който е застанал срещу изпращането на български войници в Украйна - още през юни 2024 г.
"Радвам се, че президентът Радев днес зае същата позиция", допълни Борисов.
Той каза, че се очаква решение на т.нар. Съвет за съвместно управление - органът на управляващата коалиция, още тази вечер.
Лидерът на БСП Атанас Зафиров не успя да си обясни както точно е провокирало думите на президента за изпращането на войници в Украйна.
"Няма такава хипотеза и няма такова обсъждане в Министерски съвет. Не виждам какво се е променило, за да коментирам подобни възможности", заяви той пред медиите.
Съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков също потвърди, че "никога по никакъв начин" не е обсъждано изпращането на войници в Украйна.
Не е ясно защо Радев повдига темата. Същият казус беше разглеждан на спешната среща в Париж, която френският президент Еманюел Макрон свика в понеделник. Оттам обаче стана ясно, че няма никакъв консенсус в европейските столици за мироопазваща мисия в Украйна - единствените съгласни на тази идея бяха Макрон и британският премиер Киър Стармър, който обаче поставя този вариант под изричното условие САЩ да участват с гаранции за сигурността.
Спешната среща в Париж: ЕС вдига разходите за отбрана, но няма да прати армия в Украйна
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: