Русия е шпионирала границите на Европа, като е хаквала хиляди камери Снимка: © Границата на Украйна с Полша/Getty Images

Русия се е опитала да хакне и да получи достъп до камери за наблюдение на няколко европейски граници, за да шпионира и да прекъсне потока от западна помощ, която влиза в Украйна. Това разкрива британското издание "The Guardian", като се позовава на свои източници от британските разузнавателни служби и техните съюзници.

Звено 26165 в руското военно разузнаване (ГРУ) е обвинено в използване на редица методи за атаки срещу организации, които предоставят помощ на Украйна. То е хаквало охранителни камери на гранични пунктове, жп гари и обекти в близост до военни съоръжения на ключови места в цяла Европа.

Руското разузнаване се е опитвало да хакне системите и през фишинг имейли с порнография и фалшива информация. Британските служби твърдят, че звеното - известно още като APT 28 и Fancy Bear - е провеждало злонамерената киберкампания срещу публични и частни организации в държавите от НАТО от 2022 г. насам.

В своята бележка със съвети Националният център за киберсигурност на Великобритания (NCSC) призова всички компании, които са участвали в предоставянето на помощ за Киев, да "предприемат незабавни действия за защита".

"Освен че са се насочили към логистични структури, участниците в звено 26165 вероятно са използвали достъп до частни камери на ключови места, като например в близост до гранични пунктове, военни обекти и железопътни гари, за да проследят движението на материали за Украйна. Действащите лица са използвали и легитимни общински услуги, като например камери за контрол на трафика", се казва в консултативния документ.

NCSC също така заявява, че Москва си е пробила достъп до около 10 хил. камери в близост до "военни съоръжения и жп гари, за да се проследи движението на помощ към Украйна". 80% от тези камери за наблюдение са били разположени в Украйна, а 10% - в Румъния. Останалите компрометирани устройства са били в Полша, Унгария и Словакия. Чрез хакерската атака ГРУ вероятно е имала достъп до "моментна снимка" на изображенията от камерите в реално време.

Правени са и други опити за събиране на чувствителна транспортна информация, като например разписания на влаковете и документи за превоз.

"В поне един случай участниците са се опитали да използват гласов фишинг, за да получат достъп до високопоставени акаунти, като са се престрували за служители от IT персонала“, се казва още в документа на NCSC, изпратен до 10 държави, включително САЩ, Франция и Германия.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Васил Терзиев глоби "Зауба" и "Грийн партнърс" с над 160 000 лв.

"Няма да позволим да ни извиват ръцете, да ни шантажират и притискат"

17:06 - 22.05.2025
Бизнес

Парите в банките ще се превалутират автоматично и безплатно след въвеждането на еврото

Но не бива да се чака последния момент, за да се превалутират парите в брой

16:10 - 22.05.2025
Важно днес

Гърция осъди 14 българи на средно по 140 г. затвор за трафик на мигранти

14 души са получили присъди от общо 684 години затвор в Гърция

16:01 - 22.05.2025
Важно днес

Чисто нов боен кораб на Ким Чен Ун се обърна във водата пред очите му

Ким обвини армията в "престъпен акт, причинен от абсолютна небрежност"

14:53 - 22.05.2025
Политика

Румънският върховен съд потвърди избора на Никушор Дан за президент

Проруският кандидат Джордже Симеон оспори вота, но съдът обяви жалбата за неоснователна

14:25 - 22.05.2025
Важно днес

Ваня Григорова "загуби интерес" към делото за избора на Васил Терзиев

"Не може да имаш интерес при положение, че вече е минал половин мандат"

13:51 - 22.05.2025
Важно днес

Второ силно земетресение разтърси гръцкия остров Крит за десет дни

Рискът от цунами е минимален, казват властите

13:46 - 22.05.2025
Култура

Изложба на буквари отбелязва 1170 години от създаването на българската азбука

Експозицията на Университетската библиотека ще е в Градската градина Дот 23 май до 5 юни

13:42 - 22.05.2025