Москва ще изстреля спасителен кораб до Международната космическа станция (МКС) следващия месец, за да върне у дома трима членове на екипажа Союз MS-22, които са блокирани в орбита, след като руската капсула беше ударена от метеороит.
Миналият месец имаше инцидент с голямо изтичане на охладителна течност от радиатора на Союз MS-22. Това отложи планирана операция в открития космос.
Въпреки че руската космическа агенция "Роскосмос" заяви, че ударът не е причинил непосредствена заплаха за екипажа на космическата станция, това повдигна опасения дали всички на орбиталната станция могат да се върнат на Земята при извънредната ситуация.
Течът доведе до по-високи температури в кабината, а MS-22 се смята за негоден. На Международната космическа станция в момента е само космическият кораб SpaceX Crew Dragon, който е с 4 места. На борда на космическата станция заедно с руснаците има седем души, което налага изпращането на нов кораб.
След обсъждане "Роскосмос" заявиха, че са решили да изтегли планираното за март изстрелване на Союз МS-23 за 20 февруари, за да може да се използва за транспортиране на руските космонавти Сергей Прокопиев и Дмитрий Петелин и американския астронавт Франсиско Рубио обратно на Земята.
От "Роскосмос" казват, че ако през седмиците преди това възникне „особено критична“ ситуация на МКС ще бъде разгледана и възможността за използване на повредения Союз MС-22 за спасяване на екипажа.
Първоначално беше планирано MС-23 да лети с трима нови членове на екипажа, но сега става ясно, че ще се отправи празен като спасителен кораб. Шефът на Роскосмос Юрий Борисов не уточнява кога Прокопиев, Петелин и Рубио ще се върнат на Земята с резервния кораб "Союз".
Повреденият MС-22 ще се върне без екипаж, след като пристигне заместникът му, добави "Роскосмос".
Микрометеоритите са естествено срещащи се парчета скала или метал, които могат да бъдат с размера песъчинка, представляват значителна опасност за космическите полети. Те се въртят около Земята с около 27 400 км/ч – много по-бързо от скоростта на куршум.
"Роскосмос" казва, че диаметърът на микрометеорита, който удари закачения Союз е малък, а дупката в капсулата е само 1 мм в диаметър. Той обаче нанесе значителни щети, като телевизионните изображения на НАСА показват бели частици, наподобяващи снежинки, струящи отзад.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: