Двама руски поети са осъдени на затвор заради това, че са участвали в четене на антивоенни стихове в Москва, съобщава британската медия BBC.
Съдът осъди Артьом Камардин на седем години, а Егор Щовба - на пет години и половина лишаване от свобода, като твърди, че прочетени произведения са "подбуждали към омраза" срещу руските войници. И двамата не се признават за виновни.
Техният случай е поредният пример за безпрецедентната репресия, която Кремъл налага срещу гражданската опозиция в страната и конкретно на хората, които не са съгласни с войната в Украйна. Съвсем наскоро избирателният орган в Русия не допусна до президентските избори Екатерина Дунцова - опонентката на Путин, която публично критикува войната.
По-рано тази година поетът Николай Дайнеко, който също е участвал във въпросното културно събитие, получи четиригодишна присъда, след като се призна за виновен и сътрудничи в хода на разследването.
Случаят е от септември 2022 г., когато 33-годишният Камардин рецитира стихотворение на "Маяковските четения" - литературно събитие, което от 50-те години на миналия век привлича дисиденти и активисти на Триумфалния площад в центъра на Москва.
Прочетеното от него произведение грубо критикува руския империализъм в Южна Украйна и включва думите "Слава на Киевска Рус" - славянска държава от Средновековието, чиято столица е Киев.
Само ден по-късно поетът е арестуван, а съпругата му разказва пред BBC как полицаи са нахлули в апартамента им, пребили са Камардин и дори "са говорили, че ще го изнасилят".
23-годишният Щовба също присъства на събитието през септември. Той обаче не е прочел нито едно стихотворение, а само е аплодирал изпълненията. Младежът казва пред съда, че няма доказателства, които да го уличават в подбуждане на омраза към войниците, участващи във войната в Украйна.
Т.нар. "Маяковските четения" се провеждат от 1958 г. насам с известни прекъсвания. През 60-те години на миналия век хората се събирали около статуята на поета Владимир Маяковски и рецитирали стихове, които често били критични към Съветския съюз. Много от организаторите им са обвинени в антисъветска пропаганда и осъдени на няколко години в ГУЛАГ - както се наричат съветските работнически лагери за изправителен труд.
Събитието беше възстановено през 2009 г., но само спря дейността си през октомври 2022 г. Организаторите заявиха в Telegram, че продължаващата "военна цензура и мобилизация" излага на опасност участниците.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: