Руските власти вече не позволяват на държавните служители да пътуват дори до „приятелски държави“ - такива, които не са наложили санкции на Русия.
Причина за това са опасения, че чужди сили могат получат достъп до руски държавни тайни по време на най-тежката криза в отношенията на Кремъл със Запада от над 60 години, предава агенция Reuters като се позовава на девет източника, запознати със ситуацията.
Инициативата за ограничаване на пътуванията на чиновниците идва от Федералната служба за сигурност (ФСБ), която е наследник на комунистическото разузнаване КГБ. Службата се опасява, че длъжностни лица могат да разкрият чувствителна информация пред други държави.
"Не можете да отидете никъде, дори в Узбекистан или Беларус, за майските празници", казва един от източниците на Reuters. За пътувания на чиновници извън страната се изискват специални разрешения, които се издават по-скоро по изключение.
Притесненията са, че руски държавни служители могат да бъдат принудени да споделят от тайни, засягащи националната сигурност, казват източниците.
Агенцията отбелязва, че пътуванията в чужбина за държавните служители в Русия са били ограничавани и по време на Съветския съюз, а за хора с достъп до секретна информация е имало ограничения дори преди войната в Украйна, която Москва започна през февруари 2022 г.
Сега мерките били затегнати, според източниците на Reuters, но те са хаотични, защото правилата за отделните държавни органи се различават.
Кремъл обяви шахматиста Гари Каспаров за терорист
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: