Кремъл обяви шахматиста Гари Каспаров за терорист Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Русия е добавила легендарния шахматист и критик на Владимир Путин Гари Каспаров към списъка с "терористи и екстремисти", съобщават руските държавни медии.

Бившият световен шампион по шахмат вече беше обявен от Кремъл за "чуждестранен агент" преди 2 години.

Според настоящото решение на Росфинмониторинг руските банки трябва да замразят средствата на Каспаров и да му отказват обслужване. От публикациите в руските медии става ясно, че срещу него е повдигнато наказателно дело за "терористична дейност".

След оттеглянето си от професионалния спорт, гросмайсторът се превърна в един от най-големите критици на режима в Кремъл, като го открито определя Путин като диктатор.

Каспаров неведнъж е критикувал авторитарната политика на руския президент. В интервю за БНТ от 24 февруари шахматистът коментира, че потенциален успех на Путин в Украйна би означавал началото на нова агресия срещу държави членки на НАТО.

Той посочи смъртта на Алексей Навални като доказателство за безнаказаността на Путин и призова Западния свят да отговори адекватно на престъпленията на руския президент.

"Със смъртта на Навални Путин е изпратил сигнал, че може да прави каквото си иска", каза Каспаров.

Според шахматиста диктаторът в Кремъл се чувства безнаказано и това му позволява да продължава да извършва престъпления и да убива хора. Той призова Запада за адекватни реакции, които да доведат до икономически разгром на Путинова Русия.

„Трябва да се предприемат такива мерки, които да доведат до военен и икономически разгром на Путин. Всъщност убийството на Навални е едно от поредицата престъпления на Путин и докато говорим, продължават да убиват в Украйна. Путинските как да кажа... клиенти от рода на Мадуро, "Хамас" продължават да вършат престъпления и да нагнетяват обстановката в света,“ казва Каспаров.

Шахматистът напуска Русия през 2013 година, а през 2022 година, заедно с Михаил Ходорковски и други руски опозиционери в изгнание, основат Антивоенен комитет срещу войната в Украйна.

Живот

Шон Пен избра Киев пред червения килим в Ел Ей и не взе лично третия си "Оскар"

Актьорът получи статуетка за най-добра поддържаща роля в One Battle After Another

20:55 - 16.03.2026
Важно днес

Срещу лекаря, поставил хиалурон на млада жена, която почина, е имало и други сигнали

Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ започва проверка по случая

20:21 - 16.03.2026
Важно днес

Дечев е сменил Захари Васков начело на ГДНП заради теч на информация

Нито един от разследващите Петрохан и Околчица не е бил сменян

18:30 - 16.03.2026
Живот

Песните на Motörhead, с които да си спомним за Фил Кембъл

Китаристът на Леми Килмистър си отиде на 64 години

17:55 - 16.03.2026
Важно днес

Прострелян мъж е открит мъртъв в автомобил в центъра на Бургас

Според първоначалната версия причината за смъртта е самопрострелване

16:52 - 16.03.2026
Култура

Театър „Хенд“ в Пловдив направи представленията си достъпни за хора с увреждания

"Театър за всички" създава пространство, в което различни хора започват да се срещат и да създават общо преживяване

16:42 - 16.03.2026
Важно днес

Европа отказва да се включи в охраната на Ормузкия проток въпреки заплахите на Тръмп

Страните не желаят да се включват в никакви военни действия, свързани с конфликта в Иран

16:30 - 16.03.2026
Важно днес

Народният театър привлича младежи с билети от 5 евро

Инициативата важи за всички спектакли до края на сезона

15:56 - 16.03.2026
Важно днес

БАБХ откри бактерии и плесени в училищни закуски и сандвичи

Установени са и немлечни мазнини в сирене, кашкавал и масло по програмата "Училищно мляко"

15:23 - 16.03.2026