Русия се е подготвяла за ядрено нападение на цели в Европа, а най-вероятно войната ѝ в Украйна е била планирана много преди началото ѝ през февруари 2022 г. Данни за това се съдържат в секретни документи, с които разполага Financial Times.
Те показват, че Русия е обучавала флота си да нанася ядрени удари навътре в Европа при евентуален конфликт с НАТО, като на карти се виждат и най-крайните точки на евентуално подобно нападение: западния бряг на Франция и дори Великобритания.
Изданието припомня, че според 29 тайни военни документа Москва вече се е подготвяла за използването на ядрено оръжие в първите фази на конфликт с голяма световна сила.
Документите, които сега излизат, са били изготвени между 2008 и 2014 г. и включват списък с ядрени оръжия с конвенционални бойни глави или тактически ядрени оръдия. В тях се посочват предимствата на използването на ядрени удари в ранните фази на бъдещ конфликт.
Подчертава се и че Русия си е върнала способността да носи ядрени оръдия на бойни кораби, което според експерти увеличава риска от ескалация на напрежението или инциденти.
В документите се отбелязва също "високата степен на маневреност", която позволява "внезапни удари от различни посоки", както и че ядрените оръдия "по правило" са създадени, "за да се използват с други оръдия за масово поразяване", за да бъдат изпълнени целите на Русия.
Според анализаторите, които са прегледали документацията, съдържанието им отговаря на мащаба на заплахата от ядрени удари от руския флот, която вижда НАТО.
Financial Times допълва, че картите са направени по-скоро за обучения, отколкото с оперативна цел и че на тях са отбелязани примери с 32 цели на НАТО в Европа.
Изданието цитира Уилям Албърк, бивш служител на НАТО, който сега работи в центъра Stimson, че всъщност тези документи са само част от "стотици, ако не и хиляди, карти с цели из цяла Европа, включително военни обекти и стратегически инфраструктурни цели."
Способността на Русия да нанася удари по различни цели в Европа означава риск за целия континент, тъй като армията, особено в Балтийските държави и Полша, е ангажирана със силите на НАТО, предупреждават анализатори.
"Концепцията на войната е за тотална война," казва пред Financial Times Джефри Люис, професор от Института за международни изследвания в Монтерей.
"В тактическите бойни глави, например, те виждат оръжия, с който да спечелят евентуална война. Ако смятат да ги използват, те ще се опитат да направят това сравнително бързо," допълва той.
Т.нар. тактически ядрени бомби, които могат да се изстрелват от сушата, водата или въздуха, имат по-малък обсег и не са толкова унищожителни, колкото т.нар. стратегически оръжия, създадени за цели в САЩ.
Но така или иначе енергията, която може да се освобождава от тях, е доста по-голяма от тази на бомбите, спуснатите над Нагасаки и Хирошима през 1945 г., допълва Financial Times.
Изданието припомня, че руският президент Владимир Путин няколко пъти е отправял заплахи за ядрен удар заради военната подкрепа, която европейските съюзници оказват на Киев.
През май той заяви, че "трябва да им се напомня, че те са малки държави, които не са гъсто населени".
В документите, видяни от Financial Times, се споменава и възможността за т.нар. демонстрационни удари - детонирането на ядрени оръжия в отдалечен район "в момент на предстояща заплаха от нападение" - преди изобщо да се стигне до какъвто и да конфликт. Подобно действие би било с цел сплашване на западните държави.
Русия официално никога не е признавала, че подобни удари са включени в ядрената ѝ доктрина.
Такъв удар, според документите, ще покаже "способността и готовността за използването на прецизни нестратегически ядрени оръжия и намерението те да бъдат използвани".
"Те искат страхът от руското ядрено оръжие да бъде използван, за да подчинят Запада," казва Албърк.
Документите показват още, че основен приоритет на Русия е "отслабването на военния и икономическия потенциал на врага". Според анализатори това означава, че Русия е склонна да извършва удари по гражданска инфраструктура, както и всъщност се случва в Украйна.
Фабиан Хофман от Университета в Осло обяснява, че комбинацията на ядрени с конвенционални удари, показана в документите "представлява сигнал за противника, че напрежението би могло да ескалира и е най-добре да се говори как може да се разреши ситуацията."
По изчисления на НАТО страните от Алианса разполагат с по-малко от 5% от капацитета за въздушна отбрана, необходим, за да бъде защитен източният фланг при пълномащабно нападение от страна на Русия.
Думите на Путин през юни бяха, че Европа би била "повече или по-малко беззащитна" при руски ядрени удари.
Според анализатора Дара Масикот от Carnegie Русия отчасти вижда ядрените оръжия като ключови за начална фаза на който и да е конфликт с НАТО, защото Алиансът със сигурност я превъзхожда по отношение на конвенционалните оръжия.
Изтеклите документи показват, че Русия е поддържала ядрената си способност на бойни кораби въпреки споразумение със САЩ от 1991 г, по силата на което е трябвало да ги премахне.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: