С писмо за Мелания и с костюм: Зеленски намери пътя към Тръмп Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Шест месеца след катастрофалната си визита във Вашингтон, украинският президент Володимир Зеленски се върна в Белия дом – този път с различна стратегия и ново облекло. Ако през февруари срещата с Доналд Тръмп приключи със скандал и взаимни упреци, то сега атмосферата в Овалния кабинет беше далеч по-топла, макар и с нерешени въпроси.

Още при пристигането си в западното крило на Белия дом в понеделник следобед Зеленски бе посрещнат по-топло от американския президент, а личното напрежение между двамата изглеждаше значително по-слабо в сравнение с публичния сблъсък през февруари.

Зеленски се появи в черен костюм с черна риза на украинския дизайнер Виктор Анисимов – компромисен вариант между военновременния му стил и очакванията на американския президент. При първата им среща Тръмп не скри недоволството си от военните дрехи на своя гост, а критиките бързо прераснаха в политически сблъсък.

Фиксацията върху облеклото може да изглежда тривиална на фона на въпросите, които се обсъждат, но стилът очевидно имаше значение в този случай.

„Харесва ми“, каза Тръмп, докато поздравяваше Зеленски при пристигането му в Белия дом и това беше първият знак, че ще бъде избегнато повторението на скандала от февруари.

Този път темата за облеклото предизвика усмивки – и дори шеги с репортера Брайън Глен, който бе сред най-острите му критици през февруари. Именно Глен, който работи за проправителствената платформа Real America’s Voice, повдигна въпроса за облеклото на Зеленски миналия път. Този път обаче направи комплимент на украинския президент:

„Изглеждате великолепно в този костюм“, каза Брайън Глен, а Тръмп добави „Аз казах същото“ и се обърна към Зеленски с думите: „Хубаво е, нали? Това е човекът, който те нападна миналия път.“

Зеленски, облечен в изцяло черен костюм – яке, риза и панталон, отвърна на репортера с шега: „Ти си със същия костюм. Аз смених, ти – не.“

Зад тази привидно лека размяна на реплики се крие съществена промяна в подхода на украинския лидер след катастрофалната среща през февруари. Тогава спорът в Овалния кабинет бе за редица неща, но всичко започна с темата за облеклото на Зеленски.

От началото на войната украинският президент е известен със своя военен стил – ризи в маслиненозелено или черно и карго панталони. Това е облеклото, с което се появява в телевизионните си обръщения и речи през целия конфликт, за да напомня, че говори като военновременен президент и като жест на солидарност с украинските войници.

Но когато се появи в Белия дом през февруари с този минималистичен стил, Тръмп остана явно недоволен. „О, виж ти, изтупал си се“, каза саркастично американския президент, докато го приветстваше и му стискаше ръката, припомня CNN.

В следващите си срещи с Тръмп тази година Зеленски вече се появи с по-официални дрехи – включително във Ватикана за погребението на папа Франциск и на среща на НАТО в Нидерландия, където отново носеше костюм на Анисимов.

По думите на дипломати, някои европейски лидери са го съветвали как по-добре да подхожда към американския си колега. А преди срещата в понеделник американски и украински представители са обсъждали облеклото на Зеленски, като от Белия дом изрично са попитали дали той ще носи костюм.

Според дизайнера Анисимов костюмът все пак съдържа военни препратки – ушит е от плат, използван за армейски униформи, и е с нашити джобове на гърдите на сакото, както и с цепки на гърба и ръкавите.

Зеленски използва и други дипломатически ходове. Вместо да влиза в конфронтация, той изгради внимателна „очарователна офанзива“ – от символичен подарък за Тръмп - специален голф стик, дарен от украински ветеран, до лично писмо на съпругата му Олена за Мелания Тръмп в знак на благодарност за ангажимента ѝ по въпроса за отвлечените украински деца.

„Не е за вас, а за съпругата ви“, каза с усмивка Зеленски. „Аз го искам“, отвърна в същия тон Тръмп.

Зеленски, който явно си е взел бележка и по този въпрос, не забрави и да “благодари” - и то цели 11 пъти за четири минути и половина.

Разговорите в Овалния кабинет този път протекоха без намесата на вицепрезидента Джей Ди Ванс, който преди шест месеца остро критикува Зеленски именно за липсата на благодарност.

Срещата се проведе на фона на сериозни предизвикателства. Само дни по-рано Тръмп прие Владимир Путин в Аляска и даде сигнали, че Украйна може да се наложи да отстъпи територии в името на мир. Киев категорично отхвърля подобна перспектива.

Вчера американският президент каза, че Вашингтон не просто може да играе роля в предоставянето на гаранции за сигурността на Украйна, но и че ще даде на страната “много добра защита и много добра сигурност”. Днес обаче Тръмп категорично изключи възможността за изпращане на американски войски в Украйна, докато там има война.

Ключов момент бе и присъствието на редица европейски лидери, сред които британският премиер Киър Стармър, френският президент Еманюел Макрон и генералният секретар на НАТО Марк Рюте. Те се присъединиха към обяд с Тръмп и Зеленски — рязък контраст с февруарската визита, когато Зеленски си тръгна внезапно, а посещението бе прекратено веднага след злополучната среща в Овалния кабинет.

„Мисля, че проведохме много добър разговор с президента Тръмп – може би най-добрият досега“, заяви Зеленски след срещата, като остави отворена вратата за бъдещи разговори.

Въпреки по-топлата атмосфера и жестовете на добра воля, ключовият въпрос остава: дали дипломатическите усилия ще доведат до реален пробив или промяната в тона ще остане само на символично ниво, довело единствено до смяната на облеклото на Зеленски.

Доналд Тръмп, Зеленски и евролидерите Тръмп вече не иска незабавно прекратяване на огъня в Украйна. Всичко за срещата на върха в Белия дом

Снимка от Белия дом Тръмп подготвя среща между Зеленски и Путин, за да търси край на войната

Живот

Шон Пен избра Киев пред червения килим в Ел Ей и не взе лично третия си "Оскар"

Актьорът получи статуетка за най-добра поддържаща роля в One Battle After Another

20:55 - 16.03.2026
Важно днес

Срещу лекаря, поставил хиалурон на млада жена, която почина, е имало и други сигнали

Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ започва проверка по случая

20:21 - 16.03.2026
Важно днес

Дечев е сменил Захари Васков начело на ГДНП заради теч на информация

Нито един от разследващите Петрохан и Околчица не е бил сменян

18:30 - 16.03.2026
Живот

Песните на Motörhead, с които да си спомним за Фил Кембъл

Китаристът на Леми Килмистър си отиде на 64 години

17:55 - 16.03.2026
Важно днес

Прострелян мъж е открит мъртъв в автомобил в центъра на Бургас

Според първоначалната версия причината за смъртта е самопрострелване

16:52 - 16.03.2026
Култура

Театър „Хенд“ в Пловдив направи представленията си достъпни за хора с увреждания

"Театър за всички" създава пространство, в което различни хора започват да се срещат и да създават общо преживяване

16:42 - 16.03.2026
Важно днес

Европа отказва да се включи в охраната на Ормузкия проток въпреки заплахите на Тръмп

Страните не желаят да се включват в никакви военни действия, свързани с конфликта в Иран

16:30 - 16.03.2026
Важно днес

Народният театър привлича младежи с билети от 5 евро

Инициативата важи за всички спектакли до края на сезона

15:56 - 16.03.2026
Важно днес

БАБХ откри бактерии и плесени в училищни закуски и сандвичи

Установени са и немлечни мазнини в сирене, кашкавал и масло по програмата "Училищно мляко"

15:23 - 16.03.2026