"С по-силно изразен ислямски характер" - Нова учебна програма в Сирия предизвика тревоги Снимка: © Getty Images

В Сирия нарастват опасенията, че новата власт, начело с ислямистки коалиции, предприема мащабни промени в образователната система, без да се консултира с обществеността, предава ВВС.

Според информация, публикувана на страницата във Facebook на Министерството на образованието на преходното правителство в Дамаск, новата учебна програма вече е одобрена и въведена за всички възрастови групи, като тя ще е с по-силно изразен ислямски характер. Премахват се всякакви препратки към епохата на фамилията Асад - .досега учениците са изучавали включително стихотворения във възхвала на сваления диктатор Башар Асад и неговия баща, който управлява страната преди това.

Една от най-значимите промени е замяната на фразата „Защита на нацията“ с „Защита на Аллах“. Освен това еволюционната теорията и тази за Големия взрив ще бъдат премахнати от часовете по природни науки. Съдържание, свързано с боговете, почитани в Сирия преди приемането на исляма, и изображения на техните статуи също повече няма да фигурират в учебните материали.

Министърът на образованието Назир ал-Кадри омаловажи мащаба на промените, като заяви, че учебната програма остава "основно" непроменена и че окончателните ревизии ще бъдат извършени от специализирани комисии, когато такива бъдат сформирани. Според него единствените указания, които е дал, са свързани с премахването на съдържание, което „възхвалява несъществуващия режим на Асад“, както и с въвеждането на революционното сирийско знаме в учебниците.

Промените обаче предизвикаха безпокойство сред гражданските активисти, много от които се завърнаха в Сирия за първи път от години. Те се опасяват, че тези стъпки са знак за едностранен подход към управлението, който пренебрегва гласовете на различни общности в страната.

Активистите вече призовават за протести преди началото на новата учебен срок, който започва в неделя. Основното им искане е ясно – всяка промяна в образователната система или други държавни институции трябва да бъде резултат от обсъждания с участието на всички сегменти на сирийското общество.

Чуждестранна визита

На този фон в Дамаск пристигнаха външните министри на Франция и Германия - Жан-Ноел Баро и Аналена Бербок. Това е първата визита на високопоставени европейски дипломати след падането на Башар Асад и встъпването на новата власт. Очаква се европейските представители да проведат разговори с Ахмед аш Шара, лидер на коалицията, която сега управлява Сирия.

Срещата има за цел да оцени перспективите за възстановяване на отношенията между Сирия и ЕС. Бербок подчерта, че възстановяването на дипломатическите връзки ще зависи от гаранциите, които управляващите ще дадат за зачитане на правата и участието на всички етнически и религиозни групи в политическия процес.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Младежи пребиха жестоко шефа на полицията в Русе заради забележка

Старши комисар Николай Кожухаров е в болница с тежки наранявания и е опериран по спешност

14:38 - 04.09.2025
Пътуване

Wizz Air възобновява полетите от София до Абу Даби

Редовните полети ще се изпълняват три пъти седмично от 17 ноември на цени от 49.99 евро

14:10 - 04.09.2025
Важно днес

Ремонтират пътя, на който загина 12-годишната Сияна

Ще бъдат преасфалтирани шест километра от трасето, дейностите трябва да приключат до средата октомври

13:35 - 04.09.2025
Живот

"Ергенът" започна със силен политически заряд

Двама от участниците новия сезон за били кандидат-депутати

13:04 - 04.09.2025
Бизнес

Google трябва да плати $425 млн. за събиране на лични данни

Компанията е осъдена затова, че е събирала данни и от потребители с изключна функция за проследяване

11:44 - 04.09.2025
Важно днес

САЩ започнаха военна кампания срещу венецуелските наркокартели

Разгръщането на флот в Карибите може да се използва и като натиск върху президента на Венецуела Николас Мадуро

11:31 - 04.09.2025
Технологии

Срив блокира за повече от час достъпа до услугите на Google (Обновена)

Потребители съобщават за проблеми с достъпа и до приложения, които не са свързани с Google

11:15 - 04.09.2025