Сабрина Карпентър "забрани" на Тръмп да ползва музиката ѝ и получи обиди Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Американската поп звезда Сабрина Карпентър настоя администрацията на Доналд Тръмп да спре да използва музиката ѝ за политическите си цели, след като Белият дом разпространи видео с фрагменти от хита ѝ „Juno“ върху кадри от операции на имиграционната полиция ICE. В клипа се виждат преследвания, поваляне и арести на хора, снимани и от случайни минувачи.

Видеото е публикувано с текста „Have you ever tried this one? Bye-bye 👋😍“ (закачлива реплика от песента ) и качено в официалния профил на Белия дом в X. Към момента не е свалено.

„Това видео е зло и отвратително. Никога не замесвайте мен или музиката ми във вашата нехуманна политика“, написа 25-годишната певица в X.

Администрацията на Тръмп отвърна в агресивен тон. Говорителката Абигейл Джаксън заяви: „Ето едно Short n’ Sweet послание към Сабрина Карпентър: няма да се извиним, че депортираме опасни престъпници - убийци, насилници и педофили. Всеки, който защитава тези чудовища, е или глупав, или… трудно схваща?“. Тя направи директна препратка към албума на Карпентър Short n’ Sweet и сингъла ѝ Manchild.

Карпентър е поредната от десетки артисти - Бионсе, Foo Fighters, The Rolling Stones и Нийл Йънг, които се противопоставят на използването на музиката им от Тръмп.

Преди седмици Белият дом използва песента The Fate of Ophelia на Тейлър Суифт в монтаж от публикации на Тръмп, насочени срещу нея. Певицата не е коментирала видеото.

Оливия Родриго реагира остро, след като Министерството на вътрешната сигурност озвучи клип с нейната all-american bitch, който насърчава хора без документи „доброволно“ да напуснат страната. „Не използвайте песните ми за расистка, изпълнена с омраза пропаганда“, написа тя.

Преди това Кени Логинс разкритикува използването на Danger Zone в широко осъждано AI-видео, в което Тръмп „изсипва отпадъци“ върху протестиращи в Ню Йорк - клип, разпространен като отговор на националните протести „No Kings“. „Не съм давал разрешение и никой не ме е питал“, заяви Логинс.

Британската певица Джес Глин определи като „отвратителна“ употребата на хита ѝ Hold My Hand в клип, свързан с действията на имиграционната полиция. Пред The Guardian тя посочи, че песента е за подкрепа и надежда, а е използвана от Белия дом в контекст, с който не е съгласна.

От началото на втория си мандат Тръмп превърна социалните мрежи в основен инструмент за промотиране на имиграционната политика. Официалните канали на Белия дом редовно публикуват видеа, които представят арести и акции на ICE в забавна стилистика.

Тези клипове често акцентират върху страха, който операциите предизвикват в мигрантските общности. Кадрите показват арести по улиците, пред съдилища и в жилищни блокове – практики, които предизвикват сериозна критика от правозащитни организации.

Тръмп твърди, че администрацията му се фокусира върху „опасни престъпници“, но анализ на The Guardian показва, че мнозинството от задържаните от ICE през 2025 г. никога не са били осъждани.

По-рано тази седмица администрацията обяви пълно замразяване на решенията по молби за убежище, което постави около 1,5 млн. души в правен вакуум. Част от новата стратегия е обещанието на Тръмп за поставяне на „постоянна пауза“ за миграцията от „третия свят“ – аргументирана с инцидент във Вашингтон, при който двама военнослужещи от Националната гвардия бяха убити от афганистански гражданин.


Важно днес

В Русия расте страхът от нова мащабна мобилизация

Само през тази година руските власти трябва да привлекат 409 хил. нови военнослужещи

12:37 - 23.08.2026
Външнополитически дневници

Ефектът на пеперудата: Америка воюва, Европа плаща сметката

Урокът от Ормуз не е само енергиен, за Европа войната е все по-близо

11:22 - 23.08.2026
Политика

Канадският премиер Марк Карни: Не чакаме да видим накъде ще задуха вятътрът, сами определяме курса си

Канада ще засили търговските си отношения с ЕС и Индия, докато отговаря с "огледални мерки" на американските мита

11:11 - 23.08.2026
Кино и сериали

Заради "силно негативна реакция" във Великобритания, Меган Маркъл отпада от плановете за The Gentlemen

Завръщането на Меган Маркъл към актьорската професия е под въпрос

10:33 - 23.08.2026
Важно днес

Иран заплаши,че ще третира като "врагове" държавите, които подкрепят "икономическата война на САЩ "

Новият ръководител на службите за сигурност втвърдява тона на Техеран

09:04 - 23.08.2026
Важно днес

Цветан Цветанов: Ако ГЕРБ не издигне президент, ще значи, че е вдигнала белия флаг

Откритите GPS заглушители може да са били "за самозащита", смята бившият вътрешен министър

08:56 - 23.08.2026
Спорт

"Левски" разби "Спартак" (Варна) с 6:0

Марко Груич дебютира за "сините"

23:23 - 22.08.2026
Спорт

Хаос и безредици - над 100 души пострадаха след меле на мач в Германия

Брутални сцени на стадиона в Манхайм

21:10 - 22.08.2026
Важно днес

Двама полицаи и петима тийнейджъри загинаха в Англия при нова катастрофа с челен удар на магистрала

Само преди седмица петима тийнейджъри в Ирландия се врязаха в кола с дете при шофиране в насрещното

20:37 - 22.08.2026