Съдът отстрани от длъжност близкия до Доган кмет на Минерални бани Снимка: © ДПС

Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер е отстранен от длъжност по решение на Окръжния съд в Хасково, съобщава БНТ. То е взето във връзка с разследването срещу близкия до Ахмед Доган кмет, който е обвиняем за участие в организирана престъпна група с цел усвояване на евросредства.

Според държавното обвинение, ако Искендер не бъде отстранен от длъжност, той можел да попречи на събирането на доказателства по делото срещу него заради ръководния пост, който заема.

Срещу градоначалника на Минерални бани има повдигнати 8 обвинения. Те включат незаконно придобиване на земя, която е била държавна собствeност в района на минералните извори, както и усвояване на евросредства.

Искендер е в ареста от 20 септември, когато беше задържан след спецакция на антикорупционната комисия (КПКОНПИ) и прокуратурата. Той беше първият общински кмет от ДПС в Хасковска област, който открито застана на страната на Ахмед Доган след вътрешния разрив в партията. Именно затова приближените на Доган видяха в действията на властите опити за политически натиск и репресия, тъй като акцията беше извършена точно преди последните парламентарни избори.

След задържането Мюмюн Искендер стана кандидат за депутат от листите на Алианса за права и свободи. Разследването, по което властите работят, е във връзка с къщи за гости в Минерални бани, изградени с евросредства.

Те вече бяха обект на проверки от Фонд "Земеделие" през 2019 г., след като стана ясно, че кметът е получил максималното финансиране от 200 хил. евро, за да построи малки хотели на двете си деца. Стойността им е общо над 1,5 млн. лв, като една част идват от евросредства.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Алфа Рисърч: 71% се опасяват от спекула с цените, а бизнесът няма доверие в КЗК и КЗП

Одобрението за еврото расте и сред гражданите, и сред фирмите

14:09 - 13.08.2025
Спорт

Матей Казийски ще играе в България

40-годишният волейболист се присъединява към "Локомотив Авия"

14:03 - 13.08.2025
Важно днес

Тийнейджъри са арестувани за обир в дома на Брад Пит, набелязали и други знаменитости

Заподозрените са на възраст са между 16 и 18 години

13:16 - 13.08.2025
Важно днес

Мистериозна смърт №.18 в Русия: Още един руски бизнесмен загина внезапно

Серията от мистериозни смъртни случаи на руски бизнесмени продължава

11:40 - 13.08.2025
Важно днес

МВР издирва трима от "Наглите" след сигнал от близките им, че са изчезнали

Културиста, Йожи и Релето излежаха присъди заради бандата за отвличания - и сега са в неизвестност

11:40 - 13.08.2025
Важно днес

Прокуратурата проверява бонусите за над 2,2 млн. лв. за шефовете в Пътната агенция

Бонусите са разделени само между началници

10:35 - 13.08.2025