Изпълняващият длъжността главен прокурор Борислав Сарафов е поискал имунитета на съпредседателя на ПП-ДБ Кирил Петков. Искането е с аргумента, че Петков е превишил правата си като министър-председател, като "неправомерно е разпоредил" арестите на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова от ГЕРБ през 2022 г. Това става ясно от съобщение на прокуратурата.
В него се посочва, че бившият премиер лично е разпоредил на директора и на заместник-директора на ГДНП-МВР да задържат тримата души от ГЕРБ "с цел да причини на същите вреда, изразяваща се в уронване на престижа им и доброто им име в обществото".
Петков отговори на действията на прокуратурата почти веднага. Той декларира, че доброволно ще се откаже от депутатския си имунитет.
"Вие не разбрахте ли, че през страх не можете да ни огънете! Видяхте, че бухалката Сарафов пада, и дрънкате с оръжие. Жалки мафиоти! Веднага ще си дам имунитета", написа той в профила си във Facebook.
През март 2022 г. председателят на ГЕРБ беше задържан за 24 часа от служители на МВР заради досъдебно производство, образувано "по неотложност" във връзка със сигнал на обвиняемия бизнесмен Васил Божков за рекет.
Заедно с него бяха задържани бившият финансов министър от ГЕРБ Владислав Горанов и PR-а на Борисов Севделина Арнаудова. Те бяха освободени на следващия ден без да им бъде повдигнато обвинение. Впоследствие Административният съд в София обяви, че заповедта за ареста е незаконна.
Сега от прокуратурата казват, че се води разследване по този казус и по делото са разпитани множество свидетели, "изискани и приобщени са писмени доказателства, видеозаписи и други".
Наблюдаващият прокурор от Софийската градска прокуратура е оценил събраните до момента доказателства като достатъчни за привличането към наказателна отговорност на бившия премиер Кирил Петков.
Обвиненията са за това, че на 17 март 2022 г. е превишил властта си на министър-председател, като "неправомерно е разпоредил на началника и на заместник-началника на отдел „Разследване и методическо ръководство по разследването“ при ГДНП, както и на главен разследващ полицай при ГДНП, да образуват досъдебно производство в нарушение на НПК срещу хора, спрямо които нямат правомощия".
Искането за имунитета на Петков е внесено в 51-вото Народно събрание.
Внезапната реакция на властите срещу съпредседателя на ПП-ДБ идва в момент, в който от формацията му призовават за спиране на нелегитимната процедурата за избор на главен прокурор. Тя беше задействана от Висшия съдебен съвет, който работи с изтекъл мандат, още през лятото. Единственият кандидат за поста се оказа действащият и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, който вече една година заема поста "временно".
Миналата седмица от ПП-ДБ сезираха Конституционния съд с искане да спре избора на Борислав Сарафов и едновременно с това внесе законопроект в парламента, който променя изцяло процедурата за назначаване на ръководителя на прокуратурата.
Депутатите искат КС да се произнесе по въпроса дали конституцията забранява на Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат да избира главен прокурор и председатели на върховните съдилища. Впоследствие искането беше разпределено на Десислава Атанасова - която беше избрана за поста на конституционен съдия с номинация на ГЕРБ.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: