САЩ благодари на България, че е "надежден съюзник в НАТО"

Зам.-държавният секретар на САЩ Уенди Шърман е разговаряла с българския премиер Кирил Петков по темата за Русия и Украйна. Тя е благодарила на министър-председателя за това, че България е „надежден партньор“ в НАТО.

Това се казва в съобщение на говорителя на Държавния департамент Нед Прайс, което е разпространено от Американското посолство с дата 31 януари.

"Заместник-държавният секретар и министър-председателят потвърдиха стратегическото партньорство между САЩ и България," се казва в съобщението, от което се разбира, че "ескалиращите действия спрямо Украйна" са били част от разговора.

Уенди Шърман, която е вторият по важност човек в Държавния департамент, водеше преговорите с Русия за сваляне на напрежението спрямо Украйна по време на дискусиите в Женева преди месец.

"Заместник-държавният секретар Шърман благодари на министър-председателя за ролята на България като надежден съюзник в НАТО с оглед на ескалиращите действия на Русия спрямо Украйна и обсъди нашия споделен ангажимент към суверенитета и териториалната цялост на Украйна“, пише в съобщението на Държавния департамент.

"Заместник-държавният секретар поздрави министър-председателя за неотдавнашното решение на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) да започне разговори с България за нейното присъединяване и потвърди ангажимента на САЩ да работят с колегите си членки на ОИСР в подкрепа на този процес“, се казва още в него.

Шърман и Петков са обсъдили и целите на българското правителство в справянето с COVID-пандемията, диверсификацията към чисти енергийни източници и прилагането на антикорупционни реформи като приоритети, „които ще са от полза за българския народ“.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Албания избира нов парламент. Стратег на Тръмп помага на опозицията да свали от власт албанския премиер

Премиерът Еди Рама се стреми към исторически четвърти мандат като премиер на балканската държава

12:30 - 11.05.2025
Важно днес

Путин иска директни преговори с Украйна. Зеленски е готов, но първо настоява за временно примирие

Путин иска "преки преговори" в Истанбул на 15 май

11:50 - 11.05.2025
Живот

Домашна помощница от България е замесена в мистериозна смърт на цяло семейство в Гърция

И тримата членове на заможно семейство на гръцки бизнесмен са починали за по-малко от 2 седмици

11:05 - 11.05.2025
Важно днес

ДБ ще предложи НС да приеме декларация за влизане в еврозоната от 1 януари 2026 г.

ДБ удря Радев с декларация на НС за еврото

09:45 - 11.05.2025
Спорт

“Левски” сложи край на негативната серия срещу “Черно море” и си осигури мачове в Европа

Отборът на Хулио Веласкес се наложи с 2:0 над “Черно море”

00:29 - 11.05.2025
Важно днес

Украйна и европейските ѝ съюзници призоваха Русия за 30-дневно примирие от понеделник (Обновена)

В противен случай Москва ще бъде изправена пред нови мащабни санкции от страна на Запада

18:49 - 10.05.2025
Важно днес

И БСП се обяви срещу референдума на Радев, защото противоречи на Конституцията

"БСП-Обединена левица" няма да подкрепи предложението на Румен Радев да инициира провеждането на референдум

17:32 - 10.05.2025
Спорт

49-годишният Георги Петков игра титуляр в Първа лига и счупи рекорд

Славия” и “Локо” (София) изиграха много скучен мач

17:03 - 10.05.2025