САЩ изпраща около 2000 войници в Полша и Германия Снимка: © Getty Images

Американският президент Джо Байдън ще изпрати около 2000 войници от базата Форт Браг в Северна Каролина към Полша и Германия през тази седмица.

Около 1000 души от американския военен персонал, базиран в Германия, ще бъдат преразпределени към Румъния. Това съобщава Associated Press, като цитира висшестоящ представител на президентската администрация. По-късно Wall Street Journal потвърди, че Байдън е одобрил предложенията след среща с министъра на отбраната Лойд Остин и ръководителя на съвета на началниците на щабове на американската армия ген. Майк Мили. Решенията са обсъдени преди седмица с военните министри на Румъния, Германия и Полша.

САЩ осигурява военна помощ на Украйна, но Байдън вече заяви, че няма да вкарва американски войници на територията на страната за отбрана при евентуална военна атака от Русия.

Решението на Вашингтон идва на фона на безрезултатните преговори с Москва заради струпването на над 100 000 руски войници около границата с Украйна.

Засега Русия твърди, че няма намерения да премине към военни действия, но обвинява Киев в предполагаеми "провокации" срещу про-руските сепаратисти в Донецк и Луганск.

Около 8500 американски войници вече бяха поставени в повишена бойна гоотовност в САЩ с опция за изпращане към Европа.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

всичко от деня

Урсула фон дер Лайен може да се кандидатира за ръководител на НАТО

Според в. "The Sun" редица държави-членки на НАТО са предложили фон дер Лайен да поеме военния съюз

09:32 - 01.04.2023

Xiaomi обави фотоконкурс за любители и професионалисти в България

Големият победител, ще се присъедини към локалния екип от фотографи на Xiaomi

09:08 - 01.04.2023

Андрю Тейт е пуснат под домашен арест след месеци, прекарани в румънския затвор

Андрю Тейт и брат му Тристан спечелиха обжалване и ще бъдат пуснати под домашен арест

09:04 - 01.04.2023

17-годишен ученик е задържан за фалшивите бомбени заплахи

Момчето е изпращало заплахи в сряда, четвъртък и петък

21:26 - 31.03.2023

Бившият технологичен редактор на The Guardian заведе дело за милиарди срещу Google

Все повече издатели обвиняват гиганта, че злоупотребява с господството си и ограничава приходите им от онлайн реклама

16:06 - 31.03.2023