САЩ санкционираха “Газпромбанк” и това е проблем за "Турски поток" Снимка: © Getty Images

Съединените щати включиха за първи път руската държавна "Газпромбанк" в нов пакет санкции - това значително ще усложни търговските операции на основния руски газов доставчик "Газпром".

Решението директно засяга вноса на руски газ в Европа и изпълнението на вече сключените договори, включително транзитните плащания по ключови газови проекти като "Турски поток".

България е сред страните, които ще бъдат засегнати. Плащанията по транзитните такси и дълговете на "Булгартрансгаз" за разклонението на "Турски поток" минават именно през "Газпромбанк".

Все още липсва яснота какви мерки ще предприеме енергийното министерство в отговор на новата ситуация. Ресорният министър Владимир Малинов е бивш директор на "Булгартрансгаз", който имаше ключова роля при изграждането на "Турски поток".

Санкциите срещу "Газпромбанк" целят да прекъснат връзката ѝ със SWIFT, като ограничат възможността на руските компании да извършват международни разплащания в долари и евро.

Обхванати от новите мерки са и дъщерните подразделения на банката в Люксембург, Швейцария, Кипър, Хонконг и Южна Африка. Над 50 по-малки руски банки, както и над 40 депозитари, използвани за заобикаляне на предишни санкции, също попадат под ограниченията.

Вашингтон обаче е направил изключение за транзакции, свързани с енергетиката, които ще бъдат позволени до април 2025 г. Това смекчава незабавния ефект върху глобалния енергиен пазар, но не елиминира напълно рисковете от прекъсвания в доставките.

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че санкциите ще затруднят усилията на Русия да заобиколи международните ограничения и да финансира военната си машина.

От финансовия департамент обаче предупреждават международните банки, че включването им в руската система SPFS – алтернативата на SWIFT – може да доведе до нови санкции.

Въпреки широкия обхват на мерките, остава неясно дали те ще постигнат желания ефект, или ще доведат до задълбочаване на геополитическите и икономическите напрежения. Европа, която преди началото на войната на Русия в Украйна, беше силно зависима от руския газ, може да се изправи пред нови предизвикателства, свързани с разплащанията и доставките. За момента все още зависими от Москва за енергоизточници са страни като Унгария, Австрия и Сърбия. Те получават руски газ през България по "Турски поток", който при тотално спиране на транзита през Украйна ще остане единственото действащо трасе за доставки.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

Kaufland откри първия хипермаркет в ритейл парк, навръх 19-ия си рожден ден

С новия филиал компанията разкрива над 100 нови работни места в София

16:43 - 13.03.2025
Важно днес

Полицаите, обвинени в убийство на арестант в Казанлък, остават в ареста

Те са обвинени за смъртта на 47-годишен арестант

16:43 - 13.03.2025
Политика

Георги Кузмов и Георги Илиев: Отстраняване на кметове заради участия във фирми е посегателство върху частната собственост

Докато районни кметове на ПП-ДБ биват отстранени за предполагаеми нарушения на закона, сигнали срещу хора на ГЕРБ и БСП по същите казуси стоят без разглждане

16:34 - 13.03.2025
Политика

ДПС - Пеевски губи 1110 гласа след преизчислението на изборния резултат

Това е листата, при която има най-голяма разлика в данните за действителните гласове след проверката на секциите

15:41 - 13.03.2025
Важно днес

КС: "Величие" влиза в Народното събрание, 16 депутати трябва да напуснат

Партията на Ивелин Михайлов вече минава над бариерата от 4%

15:20 - 13.03.2025
Важно днес

Съветник на Путин е против "временна почивка за украинската армия"

Кремъл изглежда не иска временно примирие, но официална позиция още няма

14:55 - 13.03.2025
Важно днес

Радев подкрепи машинното гласуване, за да се върне доверието в изборите

Начинът на гласуване и отчитане трябва кардинално да се промени, смята държавният глава

14:06 - 13.03.2025
Важно днес

Пеевски ще брани правителството, докато "няма алтернатива"

Пеевски коментира и протеста в София на хиляди недоволни граждани от сряда вечер, като го нарече "смешен" и "измислен"

13:24 - 13.03.2025
Живот

Над 1000 души от цяла България танцуваха в подкрепа на борбата с рака на гърдата

Събитието обедини стотици, които танцуваха заедно във всички нюанси на розовото

13:17 - 13.03.2025