Състудент на Джей Ди Ванс е човекът, когото Тръмп изпрати на преговори с Русия Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Секретарят на американската армия Дан Дрискол (38 г.) провежда срещи с представители на Русия в Абу Даби заради мирния план за Украйна.

Това ще е един от редките случаи на преговори между висши военни ръководители на двете държави.

На нея не присъстват правителствени кадри като държавният секретар Марко Рубио или други преговарящи от американска страна.

Основният текст на обсъжданията ще е съкратеният план за мир, който беше сведен до 19 точки след намесата на Украйна и ЕС.

Киев отказва да предаде териториите си в Донбас на Русия. Отхвърлено беше и предложението за двойно намаляване на числеността на украинската армия, за което настоява Москва.

Според Financial Times, Володимир Зеленски е информиран предварително за срещите на Дан Дрискол. Очаква се той да проведе и разговор с началника на Главното разузнавателно управление на Украйна Кирило Буданов.

Кой е Дан Дрискол?

Дан Дрискол е смятан за новия специален пратеник на Доналд Тръмп по въпросите на Украйна. Очаква се досегашният титуляр на тази позиция Кийт Келог да се оттегли през януари, твърди Reuters.

Дрискол е състудент на вицепрезидента Джей Ди Ванс от времето на обучението му Йейл.

Дан Дрискол е роден в семейството на ветеран от Виетнам, самият той е служил в армията в продължение на 3 г. и има 9-месечна мисия в Ирак.

По-късно започва работа към Комисията в Сената по въпросите на ветераните от войните. Бил е и главен изпълнителен директор на инвестиционна банка в Северна Каролина.

Смята се, че Дрискол е Липсата на дипломатически опит и на особено задълбочена подготовка по въпросите на Русия и Украйна обаче поставят под съмнение резултата от намесата му в процеса.

Важно днес

Четирима са задържани с фалшиви банкноти на стойност над 1 млн. лева

Не е изключено фалшификатите да са били предназначени за купуване на гласове

21:17 - 23.03.2026
Важно днес

Правителството разработва цялостен пакет от мерки заради поскъпването на горивата

За целта ще се водят разговори с банки, телекоми и търговски вериги

20:19 - 23.03.2026
Бизнес

Четири дружества, част от които дъщерни на "Градус", изкупиха дела на съоснователя на компанията Лука Ангелов

Така Иван Ангелов и синът му Ангел вече контролират цялата компания

19:10 - 23.03.2026
Важно днес

Мелони губи референдума за съдебна реформа в Италия, показват първите резултати

Резултатът може да се окаже повратен момент за управлението ѝ

18:16 - 23.03.2026
Спорт

Волейболната федерация обяви рекорден бюджет

Организацията ще разполага с 8 мл. евро за 2026 г.

17:58 - 23.03.2026
Важно днес

Медицинският хеликоптер транспортира 22-годишна жена, пострадала при катастрофа

Момичето е с множество травми, включително засягане на шиен прешлен, няколко счупвания на таза и други

17:41 - 23.03.2026
Важно днес

Румен Радев, Ахмед Доган, Кузман Илиев, "Сияние" ще получат помощ от ЦИК за медийната си кампания

Почти 313 000 евро държавна помощ за най-малките партии на изборите

16:49 - 23.03.2026
Живот

Ваксина срещу лаймска болест дава обещаващи резултати и намалява случаите със 70%

Препаратът се разработва от Pfizer и Valneva

16:46 - 23.03.2026
Култура

Как Иран придоби шедьовър на Пикасо - една от най-значимите картини, която почти не се показва публично

Колекция с произведения на изкуството за милиарди се крие в Техеран

16:13 - 23.03.2026