След седмици на натиск и дълги разисквания, Съветът за сигурност на ООН прие резолюция за войната в Газа.
Дванадесет от 15-те държави членки гласуваха в подкрепа на текста.
Това е първата резолюция на ООН по израело-палестинския конфликт от 2016 г. насам.
Този път САЩ, Русия и Великобритания се отказаха от правото си на вето, и вместо това се въздържаха.
В резолюцията, внесена от член на Малта, се призовава, за "спешни и продължителни хуманитарни паузи и коридори в цялата ивица Газа за достатъчен брой дни", за да се осигури хуманитарна помощ в съответствие с международното право.
Но не се говори за прекратяване на огъня, което да бъде записано в договор.
Резолюцията призовава (вместо да настоява) за незабавно и безусловно освобождаване на всички заложници, държани от Хамас и други групи.
Съветът за сигурност призовава и всички страни в конфликта да спазват международното право, отхвърля "насилственото преместване на цивилното население" и заявява, че не трябва да се отказват жизненоважни услуги на хората в ивицата Газа.
- Посланиците на Великобритания и на САЩ казаха, че не могат да подкрепят документа, след като в него няма изрично осъждане на действията на Хамас. Те поддържат мерките за защита на цивилното население и за бърза доставка на помощ.
- Посланикът на Русия заяви, че е необходимо истинско прекратяване на огъня, а колебливият тон в резолюцията ще затрудни още повече прилагането дори на хуманитарни паузи.
Новината провокира противоположни реакции, включително несъгласие от израелска страна.
Посланикът на Израел в ООН Гилад Менаше Ердан нарече резолюцията "нереалистична" и "безсмислена".
В публикация в Х (преди Twitter) Ердан заяви, че "Израел ще продължи да действа, докато "Хамас" не бъде унищожен и заложниците не бъдат върнати".
The @UN Security Council’s resolution is disconnected from reality and is meaningless. Regardless of what the Council decides, Israel will continue acting according to int’l law while the Hamas terrorists will not even read the resolution at all, let alone abide by it. It is…
— Ambassador Gilad Erdan גלעד ארדן (@giladerdan1) November 15, 2023
„Независимо от решението на Съвета, Израел ще продължи да действа в съответствие с международното право, докато терористите от Хамас дори няма да прочетат резолюцията, камо ли да я спазват“, допълва още посланикът.
Израелското външно министерство обяви, че страната отхвърля по-нататъшното хуманитарно прекратяване на огъня във войната в Газа, докато ислямистката терористична организация "Хамас" още държи 239 заложници.
"Израел очаква Съветът за сигурност на ООН ясно да осъди "Хамас" и да коментира необходимостта от създаване на нова ситуация на сигурност в ивицата Газа ," продължава изявлението.
Малко преди гласуването беше под въпрос дали САЩ, като най-близък съюзник на Израел, биха могли да толерират приемането на резолюцията, пише немското издание Spiegel.
През октомври Вашингтон наложи вето на проекта, защото в него не се подчертаваше правото на Израел на самоотбрана.
Приетата сега резолюция не засяга този въпрос, нито пък осъжда клането, извършено от Хамас на 7 октомври.
В текста на резолюцията се обръща голямо внимание на страданията на палестинските деца. В нея се изразява "дълбока загриженост относно хуманитарната ситуация в ивицата Газа и сериозното ѝ въздействие върху цивилното население, по-специално непропорционалното въздействие върху децата".
Според дипломатите тези позиции трябва да се разбират във връзка с действията на Израел в региона - въпреки че страната не е спомената поименно в целия документ, допълва Spiegel.
В текста се споменава само ислямистката организация "Хамас", в частта, в която се призова за освобождаване на израелските заложници, отвлечени в ивицата Газа. По време на атаката от 7 октомври "Хамас" уби над 1200 цивилни изаелци, а други 260 взе за заложници.
Освен САЩ, право на вето имат още Китай, Русия, Франция и Великобритания.
В Съвета членуват и други десет държави членки, които се избират за срок от две години, които нямат право да блокират резолюции. За приемането на резолюция са необходими най-малко девет от 15-те гласа.
Резолюциите на Съвета за сигурност са задължителни по силата на международното право. Практическото им приложение обаче е под въпрос в открити военни конфликти като този между Израел и Хамас.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: