Новата ядрена стратегия на САЩ включи и амбициите на Китай Снимка: © Getty Images
  • Новата ядрена стратегия на САЩ, одобрена от президента Байдън през 2024 г., е значително променена, за да се съсредоточи върху нарастващата заплаха от Китай.
  • За първи път стратегията на САЩ поставя особен акцент върху бързото разширяване на китайския ядрен арсенал.
  • Въпреки това, Русия и Северна Корея също остават основни приоритети в плана.
  • Стратегията включва и мерки за подобряване на възпиращия потенциал на САЩ.

New York Times пише за новата водеща линия в ядрената стратегия на САЩ, която е била одобрена от Байдън, и посочва, че двама правителствени служители са "получили разрешение да намекнат за промяната", преди тя да бъде обявена официално пред Конгреса.

Документът, наречен Nuclear Employment Guidance, се обновява на всеки 4 години и е класифицирана информация.

Той определя как и при какви обстоятелства САЩ биха прибягнали до ядрени оръжия в конфликт, така че да се гарантира, че всяко тяхно използване ще бъде ограничено и прецизно, с оглед на стратегическите и хуманитарните последствия.

Nuclear Employment Guidance дава указания на военните как да разработват планове за ядрени операции, включително целеви опции и стратегии за минимизиране на цивилните жертви и предотвратяване на ескалация.

Документът е част от по-широката ядрена стратегия и служи като ръководство за националните лидери и военните командири при вземането на критични решения в условия на криза.

Той също така отразява политическите приоритети на САЩ, като подчертава необходимостта от възпиране, защита на съюзниците и избягване на ненужна ескалация, което може да доведе до глобална катастрофа.

Важен аспект е и обновяването на тези указания в контекста на нарастващите заплахи от Китай, Русия и Северна Корея.

Китай е сериозно обезпокоен от новината.

„САЩ разпространяват разказа за ядрената заплаха от страна на Китай, като намират оправдания, за да търсят стратегическо предимство“, казва Мао Нин, говорител на китайското Министерство на външните работи. Според него Китай поддържа отбранителна ядрена политика и не цели първо използване на ядрени оръжия. Разширяването на американската ядрена стратегия може да доведе до ескалация на глобалното напрежение, смятат още китайските власти и призоват за диалог и дипломатически усилия за запазване на международния мир

В статията на NYT се посочва, че Джо Байдън е одобрил през март строго секретен стратегически ядрен план, който е насочен към бързо нарастващия арсенал на Пекин, но има за цел и да подготви САЩ цялостно за евентуални координирани ядрени предизвикателства от страна на Китай, Русия и Северна Корея.

Във вторник от Белия дом разпространиха изявление, в което се казва, че планът "не е в отговор на отделна държава или заплаха", въпреки че САЩ последователно изтъкват експанзивното и нарастващо ядрено въоръжение на Китай.

Документът, който се актуализира на всеки четири години, е толкова строго класифициран, че няма електронни копия, а само малък брой хартиени екземпляри, които се разпространяват до висши служители по сигурността.

Дарил Кимбъл, изпълнителен директор на Асоциацията за контрол на въоръженията, заявява, че макар според оценките на американското разузнаване Китай да може да увеличи размера на ядрения си арсенал от 500 до 1000 бойни глави до 2030 г., Русия в момента разполага с около 4000 ядрени бойни глави и "тя остава основният двигател на ядрената стратегия на САЩ".

Контекстът

Изглежда, че засилващото се партньорство между Русия и Китай, както и конвенционалните оръжия от Северна Корея и Иран за Кремъл може да са променили из основи мисленето на Вашингтон.

Службите в САЩ се опитват да установят и дали Русия помага на севернокорейските и иранските ракетни програми в замяна.

Новият документ е напомняне, че който и да спечели изборите за президент в САЩ, ще се сблъска с далеч по-нестабилна ситуация с ядрения арсенал от тази, която съществуваше само преди три години.

Втората голяма промяна в глобалната картина е свързана с ядрените амбиции на Китай и нарастващо притеснение от страна на Пентагона, че китайските запаси може да се окажат равностойни на тези на САЩ и Русия през следващото десетилетие.

Китайският ядрен комплекс се развива с по-бързи темпове, отколкото американското разузнаване е очаквало преди две години.

През юли Байдън призна, че е започнал нова целенасочена политика за намеса в задълбочаващото се партньорство между Китай и Русия - но не коментира как това партньорство влияе върху американската ядрена стратегия.

От мандата на Хари Труман насам американската ядрена стратегия е предимно фокусирана върху арсенала на Кремъл. Новите насоки на Джо Байдън подсказват, че това може би се променя.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Корнелия Нинова: Съжалявам, че номинирах Румен Радев за президент

"Той е вреден за демократичните устои на държавата", смята тя

10:28 - 15.09.2024
Важно днес

Скопие иска обяснение за липсата на македонско знаме на срещата с Радев

В РСМ определят случилото се като "дипломатически провал"

09:01 - 15.09.2024
GEN Z дневници

VOl.36: Да те спаси Бон Джоуи, Flappy bird се завръща, Копола в спор с "Variety" за 15 милиона

Кои са новините от седмицата, направили впечатление на представителите на поколение Z в редакцията на „Булевард България"?

08:26 - 15.09.2024
Технологии

Първият тройно сгъваем смартфон на Huawei опитва да засенчи iPhone с 3,7 млн. поръчки още в първия ден

В Китай цените на Mate XT Ultimate Design започват от 2809 долара

18:45 - 14.09.2024
Важно днес

ГЕРБ бързо отряза "джентълменското" писмо на ПП-ДБ за приемането на 3 важни закона

ГЕРБ нямат намерение да уважат предложението за приемането на закони по ПВУ

17:16 - 14.09.2024
Важно днес

Огромен пожар бушува край Созопол (Видео)

Ситуацията край плаж "Каваци" остава сложна

16:49 - 14.09.2024
Живот

Строителната мафия, която властва, строи незаконно и убива в Миконос

Миконос е туристически "рай", но зад идиличната фасада се крие мафиотска мрежа от строителни магнати, хотелиери, местни политици и полицаи

16:30 - 14.09.2024