Шефът на "Райнметал" ядоса Украйна с подигравки за дроновете им Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Директорът на германските военни заводи "Райнметал" Армин Папергер предизвика възмущение в Украйна и принуди компанията си да се извини от негово име заради непремерените му изказвания.

Причината е, че Папергер коментира с пренебрежение производството на дронове, с които Киев се прочу като част от отбранителната си система след инвазията на Русия.

Германският мениджър е дал интервю за The Atlantic, в което описва производството на украинските противотанкови дронове като "Все едно да си играеш с Lego".

Според него - Украйна не е постигнала реален технологичен пробив.

"В какво се изразява иновацията на Украйна? Те правят иновации със своите малки дронове и си казват "Уау". Добре. Но това не са технологиите на Lockheed Martin, General Dynamics или Rheinmetall", казва той.

Папингер казва още, че дроновете се произвеждали от "украински домакини".

"В кухните им стоят 3D-принтери и те произвеждат детайли за тези дронове. Това не е иновация", твърди още той.

Думите на Армин Папергер доведоха до реакции в Киев.

Ръководителите на украинския дронов производител Skyfall му отговориха, че "ако един дрон от украински "домакини" е достатъчен, за да унищожи танкове и артилерия, значи може би официално сме влезли в епохата на "домакините".

Съветникът на президента Олександър Камишин казва: "Нашите Lego дронове, които се произвеждат в кухните на домакините, вече ликвидираха над 11 000 танка".

Изказванията на Армин Папергер правят впечатление на фона на факта, че украинските военни системи за борба с дроновете явно са достатъчни високо оценени, щом вече се купуват от държавите в Близкия изток заради нападенията на Иран.

Украинският президент Володимир Зеленски в момента е на обиколка в Персийския залив и сключи споразумения за помощ с противовъздушната отбрана с държави като Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ.

В неделя "Райнментал" публикува извинение от името на Армин Папингер в Х.

"Изпитваме дълбоко уважение към огромните усилия на украинския народ в отбраната срещу руската атака - вече повече от четири години. Всяка жена и мъж в Украйна дава неизмерим принос. Украйна заслужава особено уважение за това, че се отбранява ефективно дори с ограничени ресурси. Иновативната сила и бойният дух на украинския народ са вдъхновение за всички нас. Радваме се, че можем да подкрепим Украйна с ресурсите, с които разполагаме", пише в позицията.

"Райнметал" е един от най-големите изпълнители по военните обществени поръчки за снабдяване на Украйна с боеприпаси.

Компанията използва и европейско финансиране, за да изгради съвместно производство на барут и 155-милиметрови артилерийски снаряди в България заедно с ВМЗ Сопот.

Важно днес

Студен фронт носи риск от бури и градушки

За района на Благоевград е актвирана системата BG-Alert

19:26 - 21.07.2026
Важно днес

Иран предупреди България да не съдейства на САЩ във военните операции

България се превръща в съучастник на агресори и нарушители на международното право, твърди Техеран

18:57 - 21.07.2026
Важно днес

Лена Бориславова обяви нова гражданска организация - "Институт за правосъден мониторинг"

В нея участват още Йонко Грозев, Весела Чернева, Георги Лозанов и Красимир Врангов

18:07 - 21.07.2026
Важно днес

МОН публикува вариант кога ще почиват учениците през 2026/2027

МОН допуска по-дълга великденска ваканция за учениците, но ако учебната година приключи през юли

17:19 - 21.07.2026
Важно днес

Обискираха офис на унгарската партия ФИДЕС

Партията на Виктор Орбан твърди, че прокуратурата е искала да изземе сървърите и базите ѝ данни

16:49 - 21.07.2026
Технологии

Anthropic ще плати рекордно обезщетение за теглене на книги от пиратски сайтове

AI компанията е използвала книгите за обучение на Claude

16:24 - 21.07.2026
Важно днес

"Прогресивна България" третира работещите на непълен работен ден като престъпници

Управляващите ще борят сивата икономика, като намалят отпуските на служителите на непълен работен ден

16:20 - 21.07.2026
Важно днес

КС отмени правото на държавата да продаде "Лукойл" без съгласие на собственика

Отменени са някои от "безконтролните" правомощия на особения управител

16:16 - 21.07.2026