В партньорство с:
Да живееш в една къща с бебе, куче и котка е много забавно. Колкото е забавно кисненето в окоп по време на война или преминаването през минирана нива. За щастливите в неведението си хора, които споделят едно домакинство с по-психически щадяща комбинация (например живеят сами), ежедневието с бебе, куче и котка сигурно изглежда като кадър от романтична комедия или красива коледна картичка, на която бебето послушно реди кубчета, а кучето и котката спят прегърнати.
Реалността обаче е различна. Събуждането е прекалено ранно, а сутрешните ритуали значително се различават от стречинг за тонус, приготвяне на кафе и изстискване на портокали за фреш.
Новите ритуали са следните:
- измиване на детето (страничен ефект: локвички вода по пода, дифузно разпространение на гумени патета и динозаври)
- закуска за детето (страничен ефект: трохи, сирене, маслини, солети, парчета краставици навсякъде)
- закуска за кучето (страничен ефект: клъстърно разпространение на кучешка храна)
- закуска за котката (страничен ефект: клъстърно разпространение на котешка храна)
- закуска за съпруга (страничен ефект: скандал с крясъци по кучето, което се е опитало да изяде закуската на съпруга и в опитите си да се докопа до нея е предизвикало дифузно разпространение на баница)
Докато всичко е сложено в ред, в дома ви вече нищо не е наред. Ако сте сред късметлиите, които обичат да живеят в хаос и нямат нито една планета в Дева, може и да съумеете да преживявате в тази компания без да изпадате в нервни кризи, но ако харесвате чистотата, това просто е невъзможно.
Животът с бебе, куче и котка е абсолютна еманация на сизифовия труд. Разликата е, че царят на Коринт поне е бутал камъка, без да се препъва в бисквити и без по чорапите му да има залепнали топки косми.
Подобно на „човека“ по думите на Николас Гомес Давила, съжителството с трима такива разрушители и замърсители е проблем, за който няма човешко решение. Хубавото е, че има технологично решение.
Пристигането на iRobot Roomba 866 у дома раздели живота ми на две епохи: пр. Roomba и след Roomba.
Допреди прахосмукачката-робот чистех пода вкъщи с хубава и мощна, обикновена прахосмукачка. Тя вършеше чудесна работа, но имаше един сериозен недостатък: за да работи, имаше нужда от мен. Това означаваше, че няма как да я включвам и сутрин, и вечер, както ми се искаше, тъй като грижата за живи същества не включва само чистене, а и други вълнуващи активности като игра, миене на ръце, ресане на козини, готвене пр.
„Румбата“, както гальовно я наричаме вкъщи, е най-самостоятелният член на семейството ми. Тя е програмно подсигурена така, че има поведение, което много сериозно си съперничи с това на перфектния английски иконом (помните ли Антъни Хопкинс в „Остатъкът от деня“?). Roomba е неговия роботизиран прототип.
Граничещи с изкуствен интелект, функциите на Roomba като чистене, предпазване от падане по стълби, заобикаляне на предмети и начина на движение в помещението, се управляват динамично и с елементи на самообучаване. Всичко това може да забележите от второто или третото „излизане от гаража“.
Способността й да излиза от купчина заплетени кабели буди искрено възхищение, а веднъж успя сама да се отърве от омотан на топка чорапогащник, което е наистина впечатляващо.
Признавам, че с облекчението в домашната работа, идва и алчността. Привързана съм към моя робот, но няма как да не виждам, че по-новите модели, които от iRobot изкарват на пазара, са и по-умни. Най-новите „румби“ са почти неограничени от гледна точка на територия, която могат да изчистят.
Докато моят робот се прибира в зарядната си станция, когато батерията му се изтощи, по-новите модели се прибират да се заредят, след което се връщат да довършат прахосмученето. Ако жилището е много голямо, роботът може да прави това няколко пъти. Новите роботи могат да запомнят до 10 жилищни плана.
Още нещо, което ме привлича в по-новите модели, е автоматичното изпразване на контейнера за боклук в сменяема торбичка. Въпросната торбичка в станцията побира до 60 контейнера за боклук и не позволява на праха и мръсотията да се разнасят обратно във въздуха.
По-новите модели на Roomba могат да се свържат с приложението iRobot Home, което позволява по-лесно програмиране и почистване от разстояние единствено с натискането на бутона Clean. Отново през приложението, новите модели могат да се изпращат да чистят конкретни стаи (например всекидневната) или конкретни места (например под масата).
Ще спомена и системата Dirt Detect, патент на iRobot. Тя ползва оптични и акустични сензори за разпознаване на по-силно замърсени с прах, отпадъци и козина зони и се фокусира върху по-доброто им почистване. И това го прави автоматично.
Вкъщи това означава роботът да се задържи малко повече около масата в трапезарията или около леглото на кучето. Въртящата се странична четка почиства прах и мръсотия по дължината на стените и в ъглите, което е чудесно ако имате домашни любимци, чиито косми хвърчат и не се задържат единствено върху подовата настилка.
Високо ефективният филтър AeroForce улавя 99% от алергените, полените и частици с големина 10 микрона, което е от особена важност, когато в къщата има малко дете или човек с алергии. И от още по-особена важност предвид факта, че освен вилнеещият навън коронавирус, през студените месеци предстои и обичайното насищане на въздуха с фини прахови частици, които нахлуват в домовете ни при всяко проветряване.
Живеем във времена, в които хигиената е на особено голяма почит.
Поддържането на домашната чистота изисква време и усилия, които често сме възпрепятствани да отдадем. Или го правим, с цената на времето, което иначе можем да оползотворим в по-смислени дейности. В тези случаи на помощ идват достиженията на светлия технологичен ум.
iRobot е резултатът от работата на цели три светли технологични мозъка (Колин Eнгъл, Хелън Грейнър и Родни Брукс), които са вярвали, че роботиката ще промени света и начина, по който работим, учим, лекуваме и чистим. И наистина: първата Roomba влиза в ежедневието ни през 2002 г. и оттогава насам, улеснява бита на хиляди домакинства.
Ако и вие живеете интересно и вълнуващо, с деца и домашни любимци, може да помислите дали да не поканите още един любимец, който ще дава повече и ще взима по-малко. Поне докато детето не стане достатъчно голямо, за да мие прозорците. Тогава, разбира се, е редно да включите и него в домакинската работа.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: