Приложения за размяна на съобщения като WhatsApp и Signal може да бъдат принудени да напуснат Великобритания заради нов закон. Става дума за проект, който затяга правилата за онлайн безопасност. Те ще засегнат почти всеки аспект от онлайн живота във Великобритания. Законодателният акт се пише четвърта година, дълъг е над 250 страници и вече се придвижва към Камарата на лордовете за приемане. Но специалисти и някои политици предупреждават, че може да има неочаквани последици.
Новите разпоредби, ако бъдат приети, ще позволят на британските служби да налагат специфични изисквания към работата на социалните мрежи и платформи за обмяна на данни, като да внедрят технология, която да разпознава съдържание, опасно за сигурността. В случая става дума най-вече за предпазване от тероризъм и грижа за децата онлайн и превенция на сексуална експлоатация. За платформите, които не се съобразят с бъдещите правила, се предвижда глоба от 10% от глобалния им оборот, разказва Guardian.
Това обаче ще е съществен проблем за компаниите, които предлагат на потребителите си "криптирано от край край" предаване на съобщения. Това твърдят, че правят компании като WhatsApp и Signal.
Първата е собственост на Meta от 2014 г., заедно с Facebook и Instagram, и вече беше обвинявана, че компрометира поверителността на кореспонденцията. Но е единствената платформа от групата на Марк Зукърбърг, която не беше забранена в Русия. Втората също е американски продукт.
Двете компании излязоха с отворено писмо до британските институции през март месец. В него казват, че ще е "технологично невъзможно" да се "четат" съобщенията на клиентите на пратформите за съмнително съдържание, защото "фундаментално да се нарушат обещанията си към потребителите".
"Ако новият закон бъде приет и приложен, както е записано, това ще доведе до проактивно сканиране на лични съобщения в криптирани от край до край комуникационни услуги, като в резултат на това обезсмисля целта на криптирането от край до край и компрометира поверителността на кореспонденцията всички потребители", казват компаниите, които са след лидерите на пазара в нишата си.
И заявяват, че ако се стигде до принуда да се "четат" данните на клиентите, то ще трябва да напуснат Обединеното кралство, за да защитят милиардите си клиенти, които живеят извън Острова. А те са 98% от всички, казва директорът на WhatsApp Уил Каткарт. „Те не искат да понижаваме сигурността на продукта и просто казано, би било странен избор за нас да изберем да понижим сигурността на продукта по начин, който би засегнал тези 98% от потребителите .“
Законодатели във Великобритания призоваха правителството да приеме сериозно предупрежденията. „Услуги като WhatsApp потенциално ще напуснат Обединеното кралство“, предупреди Клеър Фокс пред Камарата на лордовете миналата седмица и припомни, че става дума за платформи, които няма причина да рискуват пазарите си.
Говорител на Министерството на вътрешните работи заяви, че институцията поддържава да подкрепя силно криптиране, "но това не може да става за сметка на обществената безопасност."
"Технологичните компании имат морално задължение да гарантират, че не заслепяват себе си и правоприлагащите органи за безпрецедентните нива на сексуално насилие над деца на техните платформи", се казва в позицията на министерството. „Законопроектът за онлайн безопасност по никакъв начин не представлява забрана за криптиране от край до край, нито ще изисква услуги за отслабване на криптирането", допълват обаче оттам по адрес на притесненията на компаниите.
Поддръжниците на законопроекта обаче са против изменения в полза на компаниите. Деймиън Колинс, депутат от Консервативната партия, който председателства Уестминстърска комисия, разглеждаща законопроекта, го защити. По думите му текстовете, които се обсъждат, не атакуват криптирането, защото ще изискват само компаниите за съобщения да споделят информация, до която имат достъп – което не включва съдържанието на съобщенията. Той обаче каза, че властите трябва да имат достъп до фоновите данни зад потребителите, включително данни за използването на приложението, контакти, местоположение и имена на потребителски групи.
Ако потребителите имат достъп до WhatsApp през уеб браузър, услугата може също да събира информация за уебсайтове, посетени преди и след изпращане на съобщения, добави Колинс.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: