Скандал разтърси партията на румънския премиер след ареста на бивша депутатка Снимка: © Лаура Викол (бивш депутат в Румъния)/Марсел Чолаку (премиер)

Разследване за измама и пране на пари с участието на политици разтърси Румъния. Властите задържаха бивша депутатка от управляващата Социалдемократическата партия (СДП) във връзка с предполагаемото ѝ участие в имотна схема, по която са измамени няколко румънци. Местни медии не изключват в скандала да е замесен и премиерът Марсел Чолаку.

Дирекцията за разследване на организираната престъпност и тероризма (DIICOT) проведе мащабна операция в понеделник, като извърши десетки претърсвания в Букурещ, Констанца, Прахова, Галац и други градове. Общо 65 обекта са били проверени.

Властите арестуваха 11 души, сред които са бившата депутатка Лаура Викол - представител на социалдемократите и бивш председател на комисията по правни въпроси в парламента, и съпругът ѝ Владимир Чорба - основен акционер в строителната компания Nordis.

Бившата депутатка Лаура Викол

Именно Nordis е в центъра на разследването на прокурорите от DIICOT. Те вярват, че строителното предприятие е организирало пирамидална схема на три нива. Викол и съпругът ѝ са обвинени в ръководенето на организирана престъпна група, която е извършвала различни престъпления от 2018 г. насам, включително незаконно присвояване, пране на пари, укриване на данъци, измама и умишлено представяне на неверни данни за данъци с цел получаване на компенсации от държавния бюджет.

Според разследващите Nordis Group е взимала предварително големи суми пари от хора, които са плащали накуп за покупка на апартаменти. В крайна сметка обаче те не са получавали жилището, обяснява европейското издание Euractiv.

Сред задържаните от полицията са още акционери в дружеството, директорът по продажбите и финансовият директор на Nordis.

В хода на разследването са разпитани и други обществени фигури, включително Йоана Бъсеску - най-голямата дъщеря на бившия президент Траян Бъсеску, и Андрея Косма - бивша депутатка от СДП. И двете са участвали в сделки с компанията като нотариуси.

Прокурорите са идентифицирали 72 заподозрени по случая и смятат, че схемата се е развивала на три нива. Престъпната групировка е разработвала проекти за недвижими имоти под прикритието на различни дружества, събирала е пари от купувачите и ги е заблуждавала при подписването на предварителни договори и споразумения за продажба. Във второто ниво на престъпна дейност са участвали близки сътрудници на тримата основатели, а третото ниво е включвало нотариуси и адвокати, които са помагали в изготвянето на правните документи.

Скандалът може да достигне до най-високите нива на управляващата Социалдемократическата партия. Румънският сайт G4Media разкрива, че някои от частните полети на премиера Марсел Чолаку са платени от Nordis Group. Министър-председателят първоначално отричаше изобщо да е ползвал частни самолети, но по-късно призна, че си е позволил подобна "арогантност". Чолаку обаче посочи, че е платил за полетите със собствени средства.

Разкритията за нарушенията на Nordis излязоха наяве за първи път в разследване на независими журналисти от румънското издание Recorder. Сега обаче по казуса се задействаха и антикорупционните власти.

Журналистическите материали показаха, че дружеството се е ползвало с политическа подкрепа чрез влиянието на бившата депутатка Лаура Викол. След излизането на разследването на Recorder тя беше оставена извън кандидатските листи на партията на изборите миналата година. Те бяха спечелени именно от социалдемократите.

В коментар за разследването Чолаку се дистанцира от бившата депутатка и съпруга ѝ, като заяви, че не е разговарял с тях от две години.

Това не е първият път, в който лявоцентристката партия на Чолаку попада в центъра на корупционни скандали. През годините нейни водещи членове са разследвани и осъждани за корупция, включително бившият лидер Ливиу Драгня. Той беше осъден за изборни измами и подбуждане към злоупотреба с публична служба.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Тежка катастрофа със загинал затвори пътя София-Вакарел в района на Нови хан

Жертвите в катастрофи около Великден са три пъти повече в сравнение с данните от миналата година

17:55 - 21.04.2025
Живот

Какво следва след смъртта на папа Франциск и кой ще е неговият наследник

Смъртта на папа Франциск дава началото на строго организирана поредица от събития за избора на следващ лидер на църквата

17:30 - 21.04.2025
Здраве

Защо толкова много жени имат проблеми със свекървите си?

Често във връзките има малко място за трети човек

15:57 - 21.04.2025
Живот

Родители призовават за мерки срещу "ученически банди", които тормозят връстниците си

Особено обезпокоителен е случай с 14-годишно момче, което наскоро е пребито до метростанция "Горна баня".

13:17 - 21.04.2025
Живот

"Човек на смирението" и "глас на мира и любовта": Как световните лидери почетоха папа Франциск

Премиерът Желязков: Папа Франциск беше истински приятел на България и ще остане символ на мира

12:40 - 21.04.2025
Важно днес

Почина Папа Франциск - първият папа от Юга, който промени Католическата църква

Той ръководеше Католическата църква от март 2013 г. насам

11:07 - 21.04.2025
Политика

Китай втвърди тона и предупреди страните да не сключват търговски сделки със САЩ

Напрежението в световната търговска война се изостря. 

10:33 - 21.04.2025
Пътуване

Renault 5 - поп иконата, която носи духа на 70-те

R5 - модерен, балансиран и леко носталгичен

10:23 - 21.04.2025
Важно днес

Промени в движението по АМ "Хемус" и засилен трафик в последния ден от празничните дни

Какво да знаем, ако пътуваме в понеделник

09:30 - 21.04.2025