Неуважение или културни различия? Новият сирийски лидер не се ръкува с германската министърка Снимка: © Getty Images

Момент от посещението на германския външен министър Аналена Бербок в Сирия предизвика остри реакции и недоумение в Германия. Социалните мрежи са пълни с въпроси защо новият сирийски лидер Ахмед ал Шараа не се е ръкувал с Бербок, като мнозина тълкуват това като проява на неуважение и дипломатически скандал. Но наистина ли е така и какво точно се случи?

Министърът на външните работи на Германия и френският ѝ колега Жан-Ноел Баро посетиха Сирия в петък. Това беше първата дипломатическа визита в страната след свалянето на режима на президента Башар Асад миналия месец.

Там на власт вече са ислямистите от групировката на Ал-Джулани - "Хаят Тахрир аш-Шам" (ХТШ). Посещението на европейските политици имаше ясна задача - да установи дипломатичен контакт с новите управляващи и да види дали отношенията между Сирия и ЕС могат да се нормализират. Макар режимът на Асад да е свален, страната все още е далеч от мира.

Бербок заяви преди пътуването, че отива в Дамаск с "протегната ръка, но и с ясни очаквания към новите управляващи". Новият сирийски лидер обаче изглежда не е протегнал ръка към нея - поне в буквалния смисъл.

Във видеоклип от посрещането на германската министърка се вижда как ал Шараа и лидерът на ХТШ Ал-Джулани тръгват да се ръкуват само с френския външен министър Баро. Бербок е поздравена от домакините само с поклон.

Това доведе до ожесточени дискусии в социалните мрежи, че дипломатичният протокол е бил нарушен за единствената жена в срещата.

Има ли обаче скандал?

За много мюсюлмански дипломати, особено за тези, които спазват строги религиозни традиции, ръкостискането с жени се смята за неуместно. Това се дължи на ислямските норми, които ограничават физическия контакт между мъжете и жените извън семейните отношения.

Въпреки това в международната дипломация често се използват компромисни жестове като лек поклон, усмивка или други по-неутрални поздрави, за да се преодолеят културните различия.

Във видеото се вижда как сирийските лидери поздравят Бербок с поклон, а министърката е сключила ръцете си и само се усмихва в знак на уважение към местните традиции.

Самата Бербок каза след срещата, че е била подготвена за тази ситуация още преди пътуването. Тя и френският ѝ колега са се съгласили изобщо да няма момент на ръкостискане между политиците, но нещата са се развили по по-различен начин. Във видеото се вижда как домакините все пак протягат ръка към Баро. Той тръгва да ги поздравява, но впоследствие пуска ръката си. Така ръкостискане реално няма, но за момент френският министър и сирийски лидер са в полувинчато ръкуване.

"Още щом пристигнах, за мен беше ясно, че няма да има обикновено ръкостискане. Френският външен министър също не протегна ръце. Преди всичко, двамата много ясно казахме, че въпросът за правата на жените не се отнася единствено за самите жени - той е показател колко свободно е едно общество", каза министърката по външните работи на Германия в последвало изявление.

Срещата между европейските дипломати и новите сирийски лидер след това е протекла изненадващо добре, пише немскоезичното издание Spiegel. Бербок е изразила пред новото ръководство какво трябва да бъде постигнато, за да бъдат отменени санкциите срещу Сирия или да бъде отпусната помощ за възстановяване. Списъкът включва:

  • политически процес с участието на всички етнически групи, включително на кюрдите;
  • по-активното участие на жените;
  • перспективата за провеждане на избори в недалечно бъдеще;
  • сътрудничеството с ООН;
  • и създаването на демократична образователна и съдебна система.

"Днешното ми пътуване е ясен сигнал към сирийците: Нов политически път между Европа и Сирия, между Германия и Сирия, е възможен. Но ние също така чуваме и виждаме желанието за модернизация и разбирателство с други важни участници. Целта сега е Сирия отново да стане уважаван член на международната общност", заяви Бербок.

По време на престоя си в Дамаск двамата министри се срещнаха и с представители на сирийското гражданско общество и посетиха най-известния затвор в Сирия - големия комплекс "Седная".

След свалянето на Асад ислямистките бунтовници на ХТШ се опитват да убедят арабските страни и международната общност, че ще управляват от името на всички сирийци. Активисти обаче изразяват известни задръжки за това. Те посочват, че групировката работи с други джихадистки формации и все още изключва етнически и религиозни малцинства от процеса на възстановяване на Сирия.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Кино и сериали

Най-после Холивуд призна таланта на Деми Мур

На 62 г. актрисата триумфира със "Златен глобус" със страхотна роля

16:59 - 06.01.2025
Важно днес

Служебният кабинет тайно се отказа от скандалния законопроект за "вечните" държавни тайни

Консултациите по проекта са преустановени без обяснения

16:31 - 06.01.2025
Технологии

Samsung представи "телевизора на бъдещето", с който можем да си говорим

Генеративен AI влиза във високия клас телевизори на марката

16:24 - 06.01.2025
Важно днес

АКФ освети десетки шуробаджанашки назначения в държавната "Булгартрансгаз"

Следите водят към ГЕРБ и "Главболгарстрой"

16:03 - 06.01.2025
Живот

За първи път жена ще ръководи важна служба във Ватикана

Сестра Симона Брамбила ще влезе в историята на Католическата църква

14:53 - 06.01.2025