Кампанията на Министерството на здравеопазването за безплатни прегледи срещу рак на маточната шийка е достигнала само до 20% от първоначално заложените си цели.
Само 16 600 жени между 20 и 49 г. са се прегледали, за да се засече дали има данни за евентуални доброкачествени и лечими форми на онкологичното заболяване.
Държавата е планирала общо 90 000 безплатни прегледа при акушер-гинеколог и 90 000 изследвания на цитонамазка в последните три месеца на 2024 г., за които са отделени 12 милиона лева.
Здравноосигурените жени между 30 и 39 г. са били изключени от скрининга, защото те са имали право на профилактичен преглед с направление. Колко от тях са се възползвали от тази възможност през 2024 г., не е ясно.
По информация на БНР - 2 милиона лв. от парите за програмата срещу рак на маточната шийка са били предвидени за информационна кампания.
Половината от тях са за излъчване на рекламен клип по трите национални телевизии в последните три седмици на скрининговата програма, се посочва още в репортаж на "Хоризонт".
Резултатът: "По 100 лв. да струваше прегледът и изследването на всяка жена, това са 1,7 млн. лв. А ние сме дали 2 млн. за флайери, информационна кампания и клипчета", коментира адвокат Мария Петрова по БНР.
Сериозни критики срещу организацията на МЗ отправя и Лилия Асенова от Националното сдружение за профилактика на рака на маточната шийка. По думите ѝ - България страда от липсата на организирани скринингови прегледи и има нужда от национална програма, а не от кампания, каквато е направило министерството.
"Просто отчитане на едни средства, които е трябвало да се оползотворят, но не в полза на хората – наистина да се хванат в начален стадий жени, които ще развият рак на маточната шийка", казва Асенова пред БНР.
Тя дава пример с Великобритания, където скринингът е въведен още през 80-те години и спасява около 5000 жени всяка година от тежко заболяване.
Ракът на шийката на матката заема второ място по честота на онкологичните болести сред жените между 15 и 44 г.
Най-добрата превенция е ваксинирането срещу човешки папилома вирус, който може да причини заболяването. От тази година и момчетата, а не само момичетата, ще могат да се ваксинират безплатно срещу вируса HPV.
HPV се свързва основно с това, че е отговорен за развитието на рак на маточната шийка при жените, но може да причини и редица други онкологични заболявания като рак на устната кухина, на пениса и др. Освен това момчетата може да не се разболеят, но също го пренасят.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: