След като системите за противовъздушна отбрана на Киев свалиха 13 руски дрона в сряда, администрацията на американския президент е готова да изпрати в Украйна зенитно-ракетни комплекси Patriot.
Предстои решението да бъде взето още през тази седмица, съобщава Reuters.
Планът на Пентагона следва да бъде одобрен от министъра на отбраната Лойд Остин. Все още не е ясно колко комплекса ще бъдат пратени в Украйна. Една система Patriot се състои от радар, команден пункт, спомагателна техника и до четири установки с по четири ракети.
В установките Patriot могат да се зареждат ракети от различен вид, в това число такива, които могат да поразяват на разстояние 80 км и височина до 20 км. Системата достига цели, движещи се със свръхзвукова скорост и да проследява до 125 цели.
Вероятно след съгласуването комплексите ще бъдат предоставени в максимално кратък срок, а украинските военни ще преминат обучение във военна база на САЩ в Германия.
Patriot се смята за една от най-модерните системи за противовъздушна отбрана на САЩ и сдобиването с нея е предизвикателство. Системата ще помогне на Украйна да се защити от руски ракети и атаки с дронове, които удариха енергийната инфраструктура на страната.
Бившият руски президент Дмитрий Медведев предупреди НАТО да не оборудва Киев с Patriot, така че е вероятно Кремъл да види този ход като ескалация на конфликта.
Сутрешният доклад на Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна в сряда подчерта необходимостта от системи за противовъздушна отбрана в цялата страна. В него пише, че през последните 24 часа в Харков, Донецка и Запорожка област "врагът е нанесъл 1 въздушен и 11 ракетни удара, 3 от които по гражданска инфраструктура, и е нанесъл над 60 атаки от залпов огън".
Във вторник кабинетът на Володимир Зеленски съобщи, че Киев е провел военни преговори на високо ниво с Вашингтон, съобщи кабинетът на украинския президент Володимир Зеленски.
От нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари САЩ са предоставили на Украйна 19,3 милиарда долара военна помощ.
Същвременно украинските въоръжени сили публикуваха загубите на Русия от началото на войната. Според техните данни Москва е загубила 96 000 войници, 281 самолета, 264 хеликоптера и над 2 970 танка.
These are the indicative estimates of Russia’s combat losses as of Dec. 14, according to the Armed Forces of Ukraine. pic.twitter.com/XFmmoQM6xu
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) December 14, 2022
На фона на тези събития Киев все още разполага само с 2/3 от необходимата енергийна мощност.
В Париж около 70 държави и институции обещаха малко над 1 милиард евро (1,05 милиарда долара), за да помогнат за поддържането на водата, храната, енергията, здравеопазването и транспорта на Украйна.
Във видео реч пред парламента на Нова Зеландия в сряда украинският президент Володимир Зеленски каза, че вредата за околната среда от войната на Русия ще засегне милиони хора за много години наред.
"Руските атаки са заразили океаните и 3 милиона хектара (7,4 милиона акра) гори. Десетки реки са замърсени, стотици въглищни мини са наводнени, десетки от най-опасните предприятия, включително химически, са унищожени от руските удари“, каза той и допълни, че всичко това ще има пряко въздействие върху милиони.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: