След като Словакия оттегли ветото, с което от месец блокираше приемането на 18-ия пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия, Европейските държави се споразумяха за 18-ия пакет от санкции срещу Русия.
Новите ограничения са насочени срещу приходите на руската енергетика и значително разширяват кръга на руски банки, които няма да могат да работят с Европа. За първи път се въвежда практичeска забрана за ползването на газопровод - "Северен поток".
"Ние сме твърди. ЕС току-що одобри един от най-силните си пакети от санкции срещу Русия. Намаляваме още повече военния бюджет на Кремъл, преследваме още 105 кораба на военноморските сили в сянка и техните сътрудници и ограничаваме достъпа на руските банки до финансиране. Газопроводите „Северен поток“ ще бъдат забранени. Максималната цена на петрола ще бъде намалена. Оказваме по-голям натиск върху руската военна промишленост, китайските банки за заобикаляне на санкциите и блокираме износа на технологии, използвани в безпилотни летателни апарати", заяви върховният представител на ЕС за външната политика Кая Калас.
В 18-ия пакет със санкции срещу Русия са включени повече от 50 лица, компании и организации. В него се съдържат още ограничения срещу петролната рафинерия на „Роснефт“ в Индия, както и санкции срещу редица китайски банки, които подкрепят Руската федерация.
В четвъртък вечерта премиерът на Словакия Роберт Фицо обяви, че страната му ще подкрепи 18-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия, като подчерта, че страната е постигнала възможния максимум в преговорите с Брюксел за защита на своите енергийни интереси.
"На този етап продължаването на блокадата би било контрапродуктивно", заяви Фицо в обръщение, публикувано във "Фейсбук".
Решението отвори пътя пред постоянните представители на страните членки, които одобриха санкционния пакет в петък сутринта.
Предложението на Европейската комисия, представено през юни, цели да засили натиска върху руската икономика чрез ограничения върху енергийния, финансовия и отбранителния сектор. Сред мерките е въвеждането на плаващ ценови таван за руския суров петрол – 15% под средната пазарна стойност за последните три месеца. Освен това се предвижда забрана за финансови операции, свързани с газопроводите "Северен поток" и допълнителни санкции срещу руски банки.
Словакия първоначално използва ветото си, за да издейства отстъпки по друг ключов въпрос – плана на ЕС за постепенно спиране на руския петрол и газ до 2028 г. Братислава настояваше за допълнителни гаранции, тъй като страната е обвързана с дългосрочен договор с "Газпром" до 2034 г., по който при едностранно прекратяване руската страна може да наложи високи неустойки.
Допълнително притеснение за Словакия са нарасналите разходи за доставка на руски газ, който вече пристига единствено през "Турски поток" и Унгария, след като трасето за доставки през нападнатата от Русия Украйна беше затворено. Фицо настоя ЕС да съдейства за възобновяване на украинския маршрут, за да се намалят транзитните разходи.
След продължителни преговори Европейската комисия е дала уверения, че:
-
ще подкрепи Словакия при потенциални спорове с "Газпром";
-
ще се намеси при евентуални прекъсвания на доставките или рязко поскъпване на газа;
-
ще работи по решение за намаляване на трансграничните тарифи за пренос на газ и петрол.
Въпреки тези ангажименти Словакия не успя да извоюва най-голямата си цел – да бъде изключена от регламента за отказ от руски горива до изтичането на договора ѝ с "Газпром".
Освен Словакия, и Малта бе изразила резерви към предложения ценови таван за руския петрол. В четвъртък вечерта обаче малтийското правителство потвърди, че ще подкрепи пакета санкции, с което се гарантира необходимото единодушие за приемането му.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: