В едно от последните си решения за 2022 г. служебното правителство е преобразувало шестте държавни горски предприятия в икономически обособени лица вместо в търговски акционерни дружества. Това показва справка в правителствения сайт на Министерски съвет.
В публикация в профила си във Facebook бившият директор на Изпълнителната агенция по горите и депутат от "Продължаваме промяната" Александър Дунчев обяснява какво точно означава решението на Министерски съвет.
По думите му, с тези действия държавните гори няма да се изсичат самоцелно "в гонене на корпоративни печалби и с риск да бъдат приватизирани", а ще могат да се ползват само толкова, колкото да се покриват разходите за грижата и опазването им.
Решението възприема модела на държавните горски служби в страни като Великобритания, Германия и САЩ, смята Дунчев.
"Едно изключително важно решение, което вероятно нямаше да се вземе, ако не беше огромния обществен интерес и емоционална обвързаност на българите към гората, 80% от която е държавна собственост", пише експертът по горите.
В програмата за преобразуваните на шестте държавни горски предприятия Министерски съвет посочва като аргумент, че те "осъществяват публични функции и политики".
През 2019 г. правителството на ГЕРБ прие Закон за публичните предприятия по препоръка на Европейската комисия и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) като част от условията за присъединяване към чакалнята на еврозоната. Съгласно закона всички държавни предприятия трябваше да бъдат преобразувани в търговски дружества, ако изпълняват предимно търговски функции.
Впоследствие обаче властта постепенно започна да отменя някои от текстовете и изключи от обхвата на закона различни държавни структури.
"За да предреши този избор, същото правителство с поправка от 9 февруари 2021 г. изтри от закона опцията за преобразуване на държавни предприятия в бюджетни структури, което обрече преобразуването на държавните гори в търговски корпорации, с риск за тяхната приватизация, започнала поетапно с разпродажбата на апетитни сгради в ловните стопанства след 2017 г.", припомня Александър Дунчев.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: