SpaceX на Илон Мъск  може да строи противоракетния щит на Тръмп Снимка: © Getty Images

SpaceX на Илон Мъск, в партньорство с други две частни компании - Palantir и Anduril - се очертават като водещи кандидати за изграждането на противоракетна система от ново поколение на САЩ.

Проектът с кодовото име „Златният купол“ предвижда изграждането на мащабна мрежа от сателити, които ще откриват и проследяват вражески ракети, а в по-късен етап - ще могат и да ги неутрализират с лазери или ракети от космоса, съобщава агенция Reuters, као се позовава на свои източници.

Системата е приоритет за администрацията на Доналд Тръмп, който след завръщането си във властта постави в центъра на отбранителната си доктрина именно заплахата от ракетни атаки. В изпълнителна заповед от януари 2025 г. президентът определи тази заплаха като потенциално „най-катастрофалната за страната“.

Основната оферта идва от три частни компании, чиито собственици са видни поддръжници на Тръмп: космическата SpaceX на Илон Мъск, софтуерната Palantir на Питър Тийл и специализирания в бойни дронове стартъп Anduril.

Според информацията те предлагат мащабен проект с над 1000 сателита – част от тях за наблюдение и проследяване на ракети, а други – за пряк отговор в случай на заплаха. Технологията все още е в начален етап, но компаниите вече водят интензивни разговори с представители на Пентагона и Белия дом.

Още по-интересна е финансовата схема: SpaceX предлага т.нар. „абонаментен модел“ – правителството да не притежава системата, а да плаща за достъп до нея, подобно на стрийминг услуга. Това предизвиква притеснения в Пентагона, тъй като оставя държавата в зависимост от частна компания – както по отношение на сигурността, така и по отношение на цената.

Агенция "Reuters" е получила достъп до вътрешен документ на Пентагона, изпратен министъра на отбраната Питър Хегсет, с искане към висшето ръководство да подаде първоначални предложения за проекта и призив за „ускорено внедряване“ на сателитите.

Цялата система може да достигне стойност от стотици милиарди, като Пентагонът е очертал няколко етапа на внедряване, започващи в началото на 2026 г. и продължаващи до след 2030 г.

Желание за участие в реализацията на „Златния купол“ момента до момента са заявили над 180 компании. SpaceX е с предимство заради своите ракети Falcon 9 и наличните сателити, които могат да се адаптират, казват източници.

Интересът на компанията на Мъск е към изграждането на т.нар. „custody layer“ сателити, които откриват и проследяват ракетни заплахи и да определят дали са насочени към САЩ. Само предварителното проектиране за този етап се очаква да струва между 6 и 10 милиарда долара.

Въпреки тези предимства, някои участници в разговорите са скептични дали SpaceX и останалите технологични компании могат ефективно да реализират цяла система с нова технология, която да защити САЩ от атака.

Ако SpaceX спечели договора, това ще е най-големият пробив на Силициевата долина в отбранителната индустрия и сериозен удар по традиционните изпълнители на подобни проекти като Northrop Grumman, Boeing, RTX и Lockheed Martin.

Наскоро НАТО сключи договор за покупка на военна AI система от Palantir Technologies, известна с дългогодишното си сътрудничество с Пентагона и с радикалната визия на своя съосновател – Питър Тийл. Близък до Доналд Тръмп и смятан за ментор на настоящия вицепрезидент на САЩ Джей Ди Ванс, Тийл от години защитава идеология, в която технологичният елитизъм и недоверието към демократичните институции вървят ръка за ръка.

На този етап SpaceX и Мъск отказват коментар дали милиардерът участва лично в преговорите или обсъжданията, свързани с държавни договори за неговите компании.

С дарение от 250 млн. долара в предизборната кампания Мъск е един от най-големите донори на Тръмп. От началото на втория му мандат в Белия дом технологичният милиардер е и официален съветник на президента, натоварен с мисията да намали правителствените разходи чрез „по-ефективно управление“.

НАТО купи AI система от фирма на Питър Тийл - милиардера, който направи Джей Ди Ванс вицепрезидент


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Трима души са убити при среднощна руска атака в Украйна, въпреки вероятните преговори за мир

Според турски медии делегации от Киев и Москва ще се срещнат в Истанбул още тази седмица

09:37 - 22.07.2025
Важно днес

Починал е внукът на Тодор Живков - Тодор Славков

Тялото му е открито от негови приятели в къща за гости

08:48 - 22.07.2025
Важно днес

Граждани излизат на протест срещу "временния" главен прокурор Борислав Сарафов

21 юли беше последният ден, в който Сарафов можеше законно да изпълнява функциите на главен прокурор

08:00 - 22.07.2025
Важно днес

12 екипа на пожарната все още са на терен край Костинброд заради пожара, обхванал 50 000 декара площ (Обновена)

Засегнати са 10 къщи, няма данни за пострадали хора

07:00 - 22.07.2025
Политика

25 държави настояват за край на войната в Газа – Израел отвърна, че призивите са „извън реалността“

Изявлението и ответната реакция идват на фона на нова сухопътна операция на израелските сили в Деир ал-Балах

20:09 - 21.07.2025
Важно днес

Военен изтребител се разби в училищно общежитие в Бангладеш

При инцидента са загинали най-малко 19 души, а десетки са ранени

18:58 - 21.07.2025
Важно днес

Русия и Украйна може да се върнат на масата за преговори още тази седмица

Това ще е третата среща в рамките на няколко месеца между представителите на двете воюващи страни

18:22 - 21.07.2025
Важно днес

Сблъсъци с полицията и арест на протеста на БОЕЦ пред антикорупционната комисия

Напрежението ескалира, когато протестиращите се опитват да внесат сигнал

18:04 - 21.07.2025