Технологичният милиардер и съветник на Доналд Тръмп Илон Мъск направи още една шокираща стъпка в подкрепа на крайнодясната германска партия "Алтернатива за Германия" (AfD).
Вестник Welt am Sonntag публикува негова позиция в рубриката мнения. В знак на протест редакторът на секцията подаде оставка.
Статията, написана на немски, се появи онлайн в събота, а в неделя беше публикувана в печатното издание на водещия вестник на медийната група Axel Springer.
В нея Мъск пише за Германия, че страната се "люлее на ръба на икономически и културен колапс".
Той използва популистки и фамилиарен език, за да отрече крайнодесния характер на AfD. Статията доразвива твърдението му от публикация в социалната му мрежа X, в която той обяви, че „само AfD може да спаси Германия“. Статусът му се появи на 20 декември, а това е и денят, когато кола се вряза в коледния базар в Малдебург. Загинаха поне 5 души, а ранените бяха 200. Извършителят се оказа фен именно на AfD, макар и имигрант от саудитски произход.
„Изобразяването на AfD като крайнодясна екстремистка партия е очевидно погрешно, като се има предвид, че Алис Вайдел, лидерът на партията, има еднополов партньор от Шри Ланка! Това звучи ли ви като Хитлер? Моля!“, пише Мъск.
Той отрича, че AfD е крайно дясна и приписва на партията политически реализъм, разумна енергийна и икономическа политика.
Малко след публикуването на статията редакторът на секцията за мнения Ева Мари Когел, използва именно платформата на Мъск - Х, за да обяви, че е подала оставка.
„Винаги съм изпитвала удовлетворение от това да ръководя на секцията за мнения на Welt и Welt am Sonntag. Във Welt am Sonntag се появи текст от Илон Мъск. Вчера, след отпечатването ѝ, подадох оставката си“, написа тя, като добави линк към статията.
Публикацията на Мъск предизвика оживени дискусии в редакцията на групата Welt, тъй като текстът се чете като предизборна реклама за AfD. Това е обичайна практика в САЩ за страниците с мнения, но не и в Европа, отбелязва Süddeutsche Zeitung. А в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори през февруари, обявени дни преди публикацията.
Точно до статията на Мъск, в печатното издание на Welt am Sonntag е публикуван коментар от Ян Филип Бургард, който на 1 януари ще наследи Улф Пошард като главен редактор на Welt. В позицията си той опровергава всичко, което Мъск пише. Според Бургард AfD е "заплаха за нашите ценности и икономика".
„Демокрацията и журналистиката се развиват благодарение на свободата на изразяване. Това включва сблъсък с полярни позиции и тяхната журналистическа класификация“, заявиха бъдещият главен редактор на вестника Ян Филип Бургард и настоящият Улф Пошард.
В коментара си Бугард пише:
„Диагнозата на Мъск е правилна, но терапевтичният му подход, че само AfD може да спаси Германия, е фатално грешен“, пише той, като посочва желанието на AfD Германия да напусне Европейския съюз, да търси сближаване с Русия и да умилостивява Китай.
Германският съюз на журналистите осъди решението на редакцията да публикува статията, като го нарече „безотговорно“ и подчерта, че медиите трябва да бъдат особено внимателни с платформите, които предоставят за спорни или екстремистки гледни точки.
От съюза отбелязват, че подобни публикации могат да подкопаят доверието в журналистиката и да допринесат за разпространение на радикални възгледи.
Съюзът припомни отговорността на журналистите да служат на обществения интерес и да подкрепят демократичните ценности, а не да дават гласност на позиции, които ги заплашват.
Мъск, а и лидерът на AfD Aлис Вайдел по-късно публикуваха линк към статията в X.
Все още не е ясно как се е стигнало до публикацията на Мъск в изданието. Süddeutsche Zeitung oтбелязва, че за издателството е важно единствено, че материалът не е дошъл чрез главния изпълнителен директор на Axel Springer Матиас Дьопфнер.
Аxel Springer е една от най-големите медийни групи в Европа. Компанията притежава няколко влиятелни медийни издания, включително:
- Bild – популярният немски таблоид, известен със своите сензационни новини и широко разпространение в Германия;
- Die Welt – престижен немски всекидневник, който се фокусира върху сериозни новини, анализи и коментари;
- Fakt – водещо полско издание, известно със своята ориентация към масовата аудитория;
- Politico – американски новинарски сайт, придобит от Axel Springer през 2021 г., който е специализиран в политически новини, анализи и разследвания, фокусирани върху САЩ и международната политика;
- Business Insider – бизнес издание, придобито от групата през 2015 г., нерядко критикувано заради "жълто" или неточно съдържание.
През 2021 година Дьопфнер беше замесен в скандал с разпространяване на десни конспиративни теории свързани с пандемията от Covid-19.
Главният изпълнителен директор на групата Матиас Дьопфнер е в приятелския кръг на технологичния милиардер Илон Мъск. Според Financial Times Мъск е пътувал до Италия преди година и половина за да присъства на тържество за 60-ия рожден ден на Дьопфнер.
Подкрепата на Мъск за AfD идва в момент, когато германците ще гласуват отново за парламент на 23 февруари 2025 г. след разпадането на коалиционното правителство на канцлера Олаф Шолц през есента.
AfD е втора по популярност според социологическите проучвания и може да осуети съставянето на мнозинство от център-дясно или център-ляво. Въпреки това основните, по-центристки партии в Германия обещават да избегнат всякаква подкрепа за AfD на национално ниво.
Германското правителство падна, след като канцлерът Шолц не получи вот на доверие
Шолц се обади на Тръмп на лидерската среща в ЕС, за да обсъдят мира в Украйна
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: