Проблемът с българското здравеопазване е дизайнът на самата система, която се води от финансовия интерес, коментира бившият здравен министър д-р Стефан Константинов пред bTV.
Според него именно неработещата структура на здравната система е в основата на проблемите на младите лекари и ниските възнаграждения на специализантите.
„В основата на проблема е икономическата логика на системата“, убеден е Константинов. По думите му около 30–40% от доходите на един лекар идват от заплата, а останалото – от допълнителни стимули, които обвързват работата им с броя пациенти и източниците на приходи. Това създава порочен стимул за търсене на повече пациенти, за да могат болниците да получават повече средства от Здравната каса.
„Ако вие дадете на лекарите високи основни заплати, те ще имат интерес само да си седят в болниците и да обслужват идващите пациенти. Но когато им кажете, че ще вземат 1500–2000 лв., а ако водят пациенти, могат да си докарват 10 000 лв., резултатът е ясен“, каза Константинов. Той допълни, че специализантите не могат да водят пациенти и затова получават ниски възнаграждения.
„Медицинските сестри не водят пациенти директно и затова няма нужда от тях. Ще ги оставим да са 20–30 хиляди, въпреки че ни трябват 60 хиляди. И ето тук се завърта огромният порочен кръг“, смята бившият здравен министър.
По думите му не е нормално в България да има 350 болници и 2,4 милиона хоспитализации годишно, докато здравеопазването се е превърнало в индустрия.
Д-р Константинов заяви, че исканията на младите лекари за адекватно възнаграждение и по-добре платен нощен труд са напълно изпълними и представляват единствената възможност за бързо решение на проблема.
„Един човек учи 6 години медицина, после 4 години специализира, за да стигне до ниво нула. И ако има късмет да попадне на подходящото място, при правилните хора и в подходящата обстановка, тогава започва да гради кариера“, посочи още Константинов.
Той добави, че специализантите често се използват като черноработници – попълват безкрайни документи, дежурят нощем и поемат работата на липсващи медицински сестри и акушерки.
Константинов коментира и изказването на депутата Тошко Йорданов от ИТН, който препоръча на протестиращите лекари да отидат да работят в Сицилия и заяви, че при отказ на българските медици, държавата ще внесе чужди специалисти, „които ще работят за 500 долара щастливи“.
„Няма държава в света, от която можем да внесем лекари за 500 долара – дори и недоучили. Това е регулирана професия. Не можем просто така да ги внесем“, подчерта д-р Константинов. По думите му, при всички несъвършенства на системата, поне е ясно какво е учил българският лекар, как се е специализирал и каква отговорност носи.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: