* Статията е обновена в 20:30часа с позицията на Министерството на здравеопазването
Столичната община спира да приема всякакви отпадъци от болници в Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО). Мярката е наложена след като за пореден път в завода е установено смесване на битовия с опасен медицински отпадък.
Така, докато болниците не прекратят практиката, дори и битовите медицински отпадъци няма да се приемат в завода.
Това предизвика реакция от страна на министерството на здравеопазването. На извънреден брифинг ресорният министър Силви Кирилов предупреди, че "решението може да доведе до епидемия."
Кметът Васил Терзиев обясни, че мярката е временна и настоява за промяна в законодателството, която да помогне за решаване на проблема. Това според него ще стане като се разшири обхвата на отпадъците за задължително третиране чрез изгаряне в инсинератор.
"Законът за управление на отпадъците регламентира, че всяка една болница трябва да има договор с фирма или инсинератор, които имат разрешение от РИОСВ за третиране на такъв вид отпадък и работни листи, в които се квалифицират различните видове отпадък. Още миналата година Столичната община съобщи, че има неофициална информация, че болнични заведения са отчитали 0 кг опасен отпадък на година, което е сигнал за нередности. Няма информация разследващите органи или РИОСВ да са предприели действия по темата", пише той.
"Днешният случай не е изолирано явление. Още когато установихме системното смесване на опасните отпадъци с битовите през миналата година, изпратихме сигнали до РИОСВ и СРЗИ. За съжаление до момента нямаме информация за предприети действия от тяхна страна и това е поредният пример, който показва, че София е оставена сама в битката с отпадъците, докато държавата бездейства. Резултатът е, че се застрашава здравето и живота на всички хора, които са ангажирани с управлението на отпадъците, а опасността от разнасяне на зарази е неизмерима", коментира кметът на Столичната община Васил Терзиев.
Смесването на опасни медицински отпадъци с битови е било установено при проверка на входа на завода за боклук. Предстои съставяне на административен акт на болницата, а също така и на фирмата, с която тя сключен договор за транспортиране на опасен отпадък. Стойността на актовете е от 10 000 до 50 000 лв.
От септември 2024 година в столичното предприятие за третиране на отпадъци са съставени 16 протокола на сметопочистващи фирми, които констатират нарушения с болничен отпадък, а самият отпадък не е приет за третиране в предприятието.
Решението на общината да спре да третира дори битовите болнични отпадъци доведе до бърз отговор от страна на министерството на здравеопазването, което предупреди, че така се създава риск от епидемия.
“Боклукът ще бъде там, където му е мястото – в инсинераторите. Болниците не извозват отпадъци, болниците имат договори с лицензирани фирми, които извозват отпадъци и който контролира тези фирми, да си ги контролира", казва здравният министър Силви Кирилов, цитиран от БТА.
Ще бъде създадена обаче междуведомствена работна група, която ще направи анализ на нормативната база и спрямо него ще се предприемат мерки за по-добро регулиране на процеса, става ясно още от думите на здравния министър.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: