Столтенберг оправда турската oпозиция срещу Финландия и Швеция в НАТО Снимка: © Getty Images

Опасенията за сигурността, повдигнати от Турция, в противопоставянето ѝ срещу членството на Финландия и Швеция в НАТО, са "легитимни". Това каза ръководителят на Алианса Йенс Столтенберг. Той посочи, че преговорите с Анкара продължават.

„Това са основателни опасения. Става дума за тероризъм, за износ на оръжия“, посочи той след среща с финландския президент Саули Нийнистьо.

Двете скандинавски страни нарушиха продължилата десетилетия политиката на необвързаност, като официално подадоха кандидатурите си за членство към НАТО в отговор на руската инвазия в Украйна. Опитът им обаче сега е възпрепятстван от Турция, която се обяви против подобно действие и обвини двете държави, че подкрепят и укриват кюрдски екстремисти и други терористични, според Анкара, групи.

„Трябва да помним и да разбираме, че нито един съюзник в НАТО не е претърпял повече терористични атаки от Турция“, каза Столтенберг, използвайки турското произношение на името на страната - "Тюркие".

През последните години ЕС каза, че Турция трябва да стесни определението си за тероризъм. След неуспешния преврат през юли 2016 г. турските власти определиха като „терористи“ много от своите политически опоненти.

Исканията от Анкара към Стокхолм и Хелзинки включват екстрадиране на членове на някои кюрдски организации, както и премахването на ограниченията върху износа на оръжие за Турция. През последните седмици Столтенберг работи за разрешаване на спора.

„Финландия и Швеция дадоха да се разбере, че са готови да седнат и да отговорят на опасенията, изразени от Турция“, заяви той.

Ръководителят на НАТО каза, че Анкара е ключов съюзник за алианса поради стратегическото си местоположение на Черно море между Европа и Близкия изток и изтъкна подкрепата, която оказва на Украйна от 24 февруари.

Въпреки това, докато Турция многократно се опитваше да действа като посредник между Русия и Украйна, тя също така изглежда се опитва да запази стратегическа неяснота. Някои анализатори смятат, че нежеланието на страната е свързано с пречките за придобиване на оръжие от САЩ, пред които е изправена страната.

Турция поиска през октомври да закупи 40 изтребителя F-16 и близо 80 комплекта за модернизация за съществуващите бойни самолети - молби, на които Вашингтон засега се въздържа да отговори.

Продажбата на американски оръжия на съюзника от НАТО Турция стана спорна, след като Анкара придоби руската отбранителна ракетна система С-400, което предизвика санкции на САЩ и отстраняването на Турция от програмата за изтребители F-35.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Пеевски се подиграва с Борисов: "Джейхан Ибрямов е личен масажист на Мечо"

Парламентът не позволи на Сарафов да продължи разследването срещу Ибрямов

13:43 - 24.01.2025
Важно днес

Полетите от и до България от Ирландия са отменени заради рекордно силни ветрове

Нарушен е целият въздушен трафик, червен код за опасно време в Ирландия и Шотландия

12:09 - 24.01.2025
Важно днес

Нови сигнали за измамени по схемата "кредити за хиляди левове вместо безплатно лечение"

Фирмата, свързана със схемата, оперирала и в други страни

11:33 - 24.01.2025
Важно днес

Една от най-големите руски рафинерии гори след мащабна атака

Рафинерията е едно от ключовите съоръжения на руската петролна промишленост

10:42 - 24.01.2025
Политика

САЩ са арестували 538 нелегални мигранти и са депортирали стотици

Масовата операция се случва само няколко дни след началото на втория мандат на Доналд Тръмп

10:39 - 24.01.2025
Спорт

Джокович намекна, че краят на кариерата му наближава

Тенисистът приключи участието си в Australian Open след контузия

10:11 - 24.01.2025
Важно днес

Времето през уикенда ще е топло за сезона

Максималните температури ще са от 10 до 15°

09:43 - 24.01.2025
Важно днес

ГЕРБ няма да подкрепи свалянето на имунитетите на депутатите от ДПС-Доган

Към този момент единствено Рангелов и Ибрямов не са се отказали от имунитети си доброволно

09:26 - 24.01.2025