Стотици аплодираха спектакъла „Разбъркани приказки в 21 век“ с участието на младежи със затруднен слух Снимка: © Vivacom

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Бурни аплодисменти и препълнени зали.

Така преминаха двете представления на спектакъла „Разбъркани приказки в 21 век“, който за първи път събра на една сцена в Пловдив младежи с и без слухови затруднения.

Той е създаден в рамките на проект за театрално обучение на Народно читалище „Мустафа Кемал Ататюрк – 2003“, подкрепен от Vivacom Регионален грант. Участниците в него преминаха курс по актьорско майсторство и създадоха постановка с професионален жестов превод.

За три месеца 27 младежи – със слухови затруднения и чуващи – работиха заедно под ръководството на професионален актьор и гост-лектори. Те участваха в практически занимания и модули за работа в екип, сценична култура и социални умения, но също така изградиха и приобщаваща среда и нови приятелства.

„Целият процес по създаването на спектакъла не беше просто курс по актьорско майсторство – беше преживяване, което промени начина, по който се свързваме помежду си. Театърът се превърна в език на разбирателството“, разкри Сердар Чалъшкан, ръководител на проекта и председател на читалището.

Спектакълът „Разбъркани приказки в 21 век“ се игра два пъти пред над 400 зрители в града под тепетата. Постановката впечатли с креативна режисура, смело сценично присъствие и интеграция на жестовия език, който даде възможност на публика с увреден слух да бъде равноправен участник в театралното преживяване.

„Този проект е ярък пример как изкуството може да преодолее бариери и да създаде пространство за взаимно уважение и разбиране. Радваме се, че Vivacom Регионален грант даде сцена на млади хора, които с талант и смелост показаха, че различията не разделят, а обогатяват“, сподели Елица Георгиева, директор „Корпоративни комуникации“ във Vivacom.

Програмата Vivacom Регионален грант е най-мащабната инициатива за социална отговорност на телекома. За десет години тя е подкрепила 128 проекта от цялата страна с общо над 700 000 лв. В юбилейното си издание програмата подкрепи 10 проекта в областта на образованието и опазването на околната среда с общо 100 000 лв.

Vivacom Регионален грант се реализира в партньорство с Български център за нестопанско право (БЦНП).

Важно днес

Зукърбърг дава показания по ключово дело за пристрастяване към социалните мрежи

Процесът е по един от хилядите искове, заведени в САЩ

20:11 - 18.02.2026
Важно днес

Румъния въвежда таван на магистратските пенсии и вдига възрастта за пенсиониране

Реформата на т.нар. специални пенсии е в центъра на дългогодишен обществен дебат в Румъния

19:48 - 18.02.2026
Важно днес

Жена загина след удар от трамвай в София

Инцидентът е станал малко след 16 ч., променени са маршрутите на няколко линии на градския транспорт

19:18 - 18.02.2026
Важно днес

“Оставете глупостите и започвайте с директните атаки”. Янкулов реагира на компромата срещу АКФ за Петрохан

Номинираният за служебен правосъден министър отрече всякакви връзки с убитите от Петрохан

17:38 - 18.02.2026
Спорт

Лора Христова отново впечатли света, макар българската щафета да остана без медал

България регистрира най-доброто си класиране от Торино 2006

17:10 - 18.02.2026
Важно днес

Румен Радев обвърза "сглобката" със служебния кабинет и се закани да ѝ търси сметка

"По същество това е партиен кабинет"

16:53 - 18.02.2026
Текстове от партньори

157-годишно читалище учи децата на Враца да разчитат езика на природата

Проект, подкрепен от „Ти и Lidl“, помага на децата да опознаят Врачанския Балкан

16:36 - 18.02.2026
Важно днес

Димо Алексиев се присъедини към трупата на Драматичния театър в Пазарджик

Актьорът е осъден на година и половина затвор за шофиране пиян

16:36 - 18.02.2026
Важно днес

АКФ е оказвал гражданския контрол, а не натиск върху МВР за групата на Калушев

През 2024 г. АКФ пита институциите дали са постъпвали сигнали срещу рейнджърското сдружение

16:34 - 18.02.2026