СУ проверява дали не е допуснат гаф с огромните такси за платено обучение

Годишните такси за платено обучение в Софийския университет рязко скочиха за новата академична година – в някои специалности достигат над 28 000 лева. Това предизвика протести сред студентите и постави въпроса дали поскъпването е обосновано, или е резултат от грешка.

Проверка на "Сега" обаче показва, че таксите за някои специалности вероятно са били изчислени неправилно, като разликата в определени случаи е над 10 000 лв.

Според изданието това става ясно при прилагане на формулата, която по закон определя размера на таксите за обучение срещу заплащане. Сметките им се базират на официални публични данни, достъпни за всеки – като базовата издръжка на един студент и коефициента за качество, който университетите получават от държавата.

От Софийския университет съобщават пред Mediapool, че ректорът проф. Георги Вълчев е разпоредил пълна проверка. Очаква се утре университетът да излезе с официално становище.

Как се смята таксата за платено обучение

По закон платеното обучение трябва да струва толкова, колкото държавата отпуска за издръжката на един студент по съответната специалност, плюс таксата, която студентът по държавна поръчка доплаща (ако има такава).

При защитени специалности като Физика и Химия, където недостигат кандидат-студенти, таксата за учащите се е нулева.

В случая с Физиката в платеното обучение, базовата издръжка на студент е 3868 лв., а Софийският университет получава коефициент за качество 4.14. Когато тези числа се умножат, се получава 16 013 лв. – реалната такса, която би трябвало да бъде обявена. Вместо това университетът е публикувал годишна сума от 26 690 лв., показва проверката на "Сега".

Сходни несъответствия има и при други специалности. За химия например СУ е обявил такса от 28 366 лв., но по формулата тя трябва да е 17 019 лв. При математиката обявената цена е 19 340 лв., а изчислената – 11 604 лв.

В други специалности като Философия обаче таксата е изчислена правилно – 9093 лв, посочват от "Сега".

Възможно е объркването да се дължи на това, че към издръжката е добавена не таксата за държавна поръчка, а вече съществуваща такса за платено обучение, което е неправилно.

Защо се получи това увеличение

Основната причина за поскъпването е, че държавата е увеличила субсидиите за университетите, особено за направления с висока оценка за качество. Това води и до автоматично покачване на таксите за платено обучение, тъй като те се изчисляват на база същите показатели. Проблемът е, че новите суми излизат извън разумни граници – при някои специалности обучението в СУ вече струва повече, отколкото в престижни университети в Германия, Швейцария или Франция.

Ситуацията е особено абсурдна за студенти, които вече имат една диплома за висше образование и не могат да учат втора специалност по държавна поръчка – те са принудени да плащат пълната цена на обучението, която сега е няколко пъти по-висока.

Какви промени се обсъждат

Парламентът вече прие на първо четене текст, който позволява на университетите да намалят таксите до 75% от реалната издръжка. Предвижда се и ограничение: таксата за вече приет студент да не може да бъде увеличавана с повече от 20% между два семестъра. Въпреки това студентите не са удовлетворени и настояват за по-ясни и дългосрочни решения.

Проблемът със системата

Случаят със завишените такси в СУ показва по-голям проблем в системата за финансиране на висшето образование. В момента моделът обвързва държавната субсидия и студентската такса по начин, който води до неочаквани и често нелогични резултати – включително това да плащаш повече в България, отколкото в някои от най-добрите университети в Европа. Освен това липсва механизъм за защита на студентите от резки и непосилни увеличения.

А както показва примерът от Пловдивския университет – където таксата за „Психология“ е повишена от около 2500 на над 4200 лв.- дори когато няма техническа грешка, прилагането на тази формула води до шокови поскъпвания. Проблемът не е в изчисленията, а в самата система, при която увеличението на държавната субсидия автоматично води до по-висока такса за платените студенти – дори когато интересът към съответната специалност е нисък.

28 000 лева за Химия в СУ, или как платеното обучение изведнъж стана "златно"


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Първата чанта Birkin беше продадена за рекордните 10 млн. долара

Моделът е създаден специално за британската актриса и певица Джейн Бъркин

19:51 - 10.07.2025
Бизнес

Ferrero придобива американската компания, създала корнфлейкс

Сделката за Kellogg е на стойност за 3,1 млрд. долара

18:25 - 10.07.2025
Спорт

За първи път от 25 години - България с двама полуфиналисти на Уимбълдън при юношите

Александър Василев и Иван Иванов може да се срещнат на финал

17:56 - 10.07.2025
Политика

Турция е задържала над 500 опоненти на Ердоган в разследване на „корупционен октопод“

Операцията обхваща ключови фигури от опозиционната партия РНП

17:33 - 10.07.2025
Кино и сериали

Истинска ли е "истинската" история от филма The Salt Path?

Сценарият е по автобиографичен бестселър - но журналистическо разследване показва, че фактите в него са преиначени

16:14 - 10.07.2025
Политика

Русия вербува мигранти през Telegram, за да безчинстват в Чехия

Доклад на чешкото разузнаване разкрива как Москва плаща на хора от страни извън ЕС за безредици

15:10 - 10.07.2025
Важно днес

Парк “Врана” затвори, след като общината се оттегли от обекта

Областният управител на София не отиде на уговорената среща, за да вземе ключа за имота

15:03 - 10.07.2025
Важно днес

Павел Николов заменя Димо Алексиев като водещ на „Игри на волята“

Той застава на мястото на актьора, който беше заловен да шофира с алкохол в кръвта

14:43 - 10.07.2025