Тежък удар за унгарската икономика: ЕК иска да замрази 13,3 млрд. евро заради корупцията при Орбан Снимка: © Getty Images

Този текст е актуализиран на 25 ноември, след като Виктор Орбан съобщи за новата позиция на Унгария за членството на Швеция и Финландия в НАТО.


Заради хроничната корупция и неспазването на принципите на правовата държава в Унгария Европейската комисия замразява средства в размер на 13,3 млрд. евро, предназначени за страната.

Този път обаче Виктор Орбан спешно се нуждае от милиардите от Брюксел. Икономиката на Унгария се срина в резултат на войната в Украйна. Държавата налива милиарди евро помощ, за да ограничи цените на петрола и газа, което източва държавния бюджет. Поради огромната инфлация централната банка увеличи лихвените проценти до над 17 на сто в опит да спре падането на форинта. Вече не е изключен дори национален фалит, ако парите от Брюксел не се материализират.

Европейската комисия смята, че правителството на Орбан не е изпълнило антикорупционните си ангажименти в срок до 19 ноември и това води след себе си до блокиране на плащанията по Фонда за възстановяване от пандемията в размер на около 5,8 млрд. евро. Ако иска да получи тези средства, страната ще трябва да направи реални действия за възстановяване на върховенството на закона.

По-конкретно става дума за 17 мерки, с които унгарското правителство искаше да се бори с широко разпространената в страната корупция и да възстанови независимостта на съдебната система. В анализ на Европейския парламент наскоро беше посочено, че само три от 17-те мерки изобщо са ефективни. Всички останали са или твърде слаби, или недостатъчно изпълнени - или и двете.

ЕК препоръча и замразяване на 7,5 млрд. евро от редовния бюджет на ЕС - пак заради опасения за корупция, която поставя под въпрос ефективното харчене на тези средства. Сумата представлява 65% от т.нар. кохезионни фондове, предназначени за Унгария през бюджетния период на ЕС 2021-2027 г.

Последната дума по неотпускането на тези 7,5 млрд. евро ще имат финансовите министри на ЕС на 6 декември. Решението изисква квалифицирано мнозинство от 15 от 27-те страни от ЕС с най-малко 65 процента от общото население на ЕС.

Еврокомисията обаче препоръчва на страните членки на ЕС да одобрят Плана за възстановяване и устойчивост на Унгария - тя е последната държава в съюза, която все още чака положителна санкция по този план, който описва приоритетите, по които ще се използват парите за възстановяване.

Унгарското правителство в последните месеци дразни повече от обикновено останалите членки от ЕС. Причината е тактиката на правителството на Орбан да изнудва Брюксел чрез правото си на вето по ралични въпроси.

Унгария например, заедно с Турция, блокираше присъединяването на Швеция и Финландия към НАТО- но в четвъртък Виктор Орбан обяви на срещата на Вишеградската четворка, че правителството е взело ново решение да подкрепи членството на двете държави. Будапеща също така не подкрепя отпускането на кредитен пакет от 18 милиарда евро за Украйна.

Същото важи и за опита да се въведе минимален данък върху корпоративните печалби. Пропутинският курс на Орбан го отдалечи и от иначе бивши близки съюзници като Полша.

Правната аргументация на Брюксел за замразяване на фондовете за Унгария е следната: Ендемичните корупционни рискове, провалените процедури за възлагане на обществени поръчки и други системни недостатъци означават, че съществува голям риск парите на данъкоплатците от ЕС да бъдат изразходвани неправилно в Унгария. Будапеща не може да гарантира, че средствата на ЕС ще достигнат до получателите, за които са предназначени, и следователно ЕК не може да ги изплати.

Разбира се, това разсъждение поставя въпроса: Защо Брюксел не замрази всички трансфери за Унгария, особено щедрите земеделски фондове, при положение че многократно е докладвано за корупция при земеделските плащания на ЕС?


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

„Сънят започва с усещане за безопасност“ – Пролетина Стоянова за силата на ароматерапията

Как етеричните масла могат да подобрят съня, хормоналния баланс и емоционалното ни здраве

10:26 - 06.05.2025
Култура

С продажбите на "Времеубежище" в Украйна Георги Господинов подпомага защитата на страната

"Времеубежище е спасило няколко човешки живота"

20:07 - 06.04.2025
Спорт

Сангаре вкара за първи път от 7 месеца

"Левски" се бетонира на второто място

20:02 - 06.04.2025
Важно днес

ЕС решава как да отговори на Тръмп, докато 50 страни искат преговори за митата

Очаква се контрамерките на ЕС да са на стойност до 28 млрд. долара

17:28 - 06.04.2025
Важно днес

България спечели три златни медала на Световната купа по художествена гимнастика в София

Стилияна Николова спечели златото на обръч и топка, а ансамбълът триумфира с пет ленти

16:10 - 06.04.2025
Живот

Чийзкейк в шоколадови яйца – рецепта

Празничен десерт, който съчетава традиция и изненада

15:20 - 06.04.2025
Важно днес

Гласът тих, посланието - силно: Папа Франциск се появи изненадващо на площад "Свети Петър"

Неделната литургията беше специално посветена на болните

15:18 - 06.04.2025
Бизнес

Мъск изглежда не иска мита за Европа

Технологичният милиардер се надява САЩ и ЕС да договорят зона за свободна търговия

14:12 - 06.04.2025
Важно днес

Съдия Цариградска осъди агенция "Пик" за клеветнически статии

Агенцията ще трябва да ѝ плати обезщетение, но и да премахне статиите за нея

13:54 - 06.04.2025