Йоан Матев излиза от затвора в началото на септември

В първите дни на септември 27-годишният Йоан Матев ще напусне Софийския централен затвор, след като изтърпи окончателното си наказание от шест години и шест месеца лишаване от свобода. Той беше признат за виновен за убийството на 15-годишния Георги Игнатов в Борисовата градина през юни 2015 г.

Присъдата му бе потвърдена през юни 2023 г. от Върховния касационен съд. Матев бе осъден на втора инстанция от Апелативния съд в София, след като преди това получи оправдателна присъда от Софийски градски съд.

От наложеното наказание беше приспаднато времето, което Матев вече бе прекарал в ареста. Присъдата бе намалена и заради полагания от него труд в затвора. Той е работил като санитар и управител на склад.

През юни тази година Йоан Матев поиска условно предсрочно освобождаване, но молбата му беше отхвърлена. Съдът прецени, че той не е показал готовност да поеме отговорност за извършеното престъпление и собственото си криминално поведение.

Убийството на 15-годишния Георги Игнатов беше извършено на 2 юни 2015 г. посред бял ден в Борисовата градина. Момчето бе намушкано с нож и почина преди да му бъде оказана помощ.

Разследването продължи близо две години. Въпреки многобройните разпити и разпространените кадри на предполагаемия извършител, задържането на Йоан Матев стана факт чак през февруари 2017 г. По това време той вече беше студент в Югозападния университет в Благоевград и с променен външен вид.

По време на процеса прокуратурата поддържаше версията за грабеж като мотив, но съдът не прие категорично това обяснение. Матев беше признат за виновен в умишлено убийство и оправдан по обвинението, че престъплението е извършено с особена жестокост.

Тъй като към момента на престъплението Матев е бил непълнолетен, максималното предвидено в закона наказание е 12 години затвор. Съдът определи присъда от шест години и шест месеца.

До днес Йоан Матев не се признава за виновен за убийството на Георги Игнатов в Борисовата градина.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Kaufland и Съюзът на математиците в България с обща кампания за превалутирането

Kaufland събира математически таланти в кампания за еврото

17:17 - 01.09.2025
Важно днес

Опозицията поиска оставката на шефа на ДАНС заради самолета на Фон дер Лайен

Лидерите на ДБ настояват за спешни отговори за националната сигурност

16:26 - 01.09.2025
Важно днес

София вдига цените на десетки административни услуги

Гробните места поскъпват двойно, ръст има и при издаването на удостоверения и техническите услуги

15:36 - 01.09.2025
Важно днес

България ще има вицепремиер и министър на парада в Китай, редом с Путин и Ким Чен-ун

Делегацията не е правителствена, а на БСП - по покана на Китайската комунистическа партия

14:42 - 01.09.2025
Политика

Заводите с "Райнметал" ще изискват около 500 млн. евро инвестиция от България

Ще бъде създадено дружество съвместно с ВМЗ-Сопот и "Райнметал" за производство на барут и снаряди.

14:22 - 01.09.2025
Важно днес

"Нова телевизия" осъди нападение над свой екип на протеста срещу Урсула фон дер Лайен

На журналистите беше попречено да се включат на живо в централните новини

13:54 - 01.09.2025
Важно днес

Гърция и Германия разбиха мрежа за трафик на кокаин с български камиони

Иззети са над 300 кг наркотици, печалбата на групата се оценява на повече от 5 милиона евро

12:42 - 01.09.2025
Важно днес

Предполагаема руска намеса е заглушила GPS сигнала за самолета на Урсула фон дер Лайен в Пловдив

Информацията е на Financial Times, правителството потвърди за проблем

12:26 - 01.09.2025
Живот

Европейската комисия забрани гел лакове с опасно вещество

Забраната се налага, защото съединението е вредно за peпpoдyĸтивнoтo здpaвe и е пoтeнциaлнo ĸaнцepoгeннo

12:03 - 01.09.2025