Безпрецедентен съдебен казус възникна във Франция, след като родителите на 15-годишно момиче, посегнало на живота си през 2021 г., са подали жалба срещу TikTok за склоняване към самоубийство.
Родителите са подали жалба в прокуратурата в Тулон, като твърдят, че китайската социална мрежа носи вина за крайното решение на 15-годишната Мари.
Те смятат, че TikTok трябва да отговаря и за това, че не са помогнали на дете в уязвимо състояние и че са "пропагандирали или рекламирали начини за отнемане на живота".
Жалбата на семейството е приета и все още се разглежда от прокуратурата. Отделно от това разследващите водят и паралелно следствие от една година, за да установят дали конкретни съученици на покойното момиче са я подтикнали към самоубийство след тормоз.
Нещастният случай с Мари датира от 16 септември 2021 г. Малко преди да загине, момичето пуска клип в TikTok, в който разказва, че не се чувства добре и че е подложена на тормоз заради теглото си.
Родителите на Мари смятат, че платформата е изиграла роля за решението на тийнейджърката да се самоубие, като са ѝ предлагали да гледа клипове, свързани с темата за тормоза.
"TikTok oчевидно носи част от отговорността за предприемането на това действие", казва адвокатът на семейството, според когото социалната мрежа е трябвало да подхожда много по-внимателно към подрастващо момиче в "извънредно крехко състояние".
Не е сигурно дали ще бъде даден ход на делото, след като централата на TikTok за Европа се намира в Дъблин.
Във Великобритания вече има успешна съдебна практика с установяването на съпричастност на Instagram и Pinterest по случая със самоубийството на 14-годишно момиче на име Моли Ръсел.
Ръсел си създава профили в социалните мрежи още на 12 г. с разрешението на родителите си, като дотогава тя няма никакви признаци на депресия или друго психично разстройство.
Две седмици преди тя да загине, баща ѝ открива имейл с препоръки от Pinterest, озаглавен "10 публикации за депресията, които може да ти харесат". В Instagram-профила ѝ откриват и колекция с десетки притеснителни снимки и цитати, един от които гласи "Кой би обичал момиче, склонно към самоубийство?".
При разследването се установява, че Instagram e "сервирал" стотици клипове и снимки с недопустимо съдържание за подрастващото момиче, които са допринесли за влошаването на състоянието ѝ. Моли посяга на живота си през ноември 2017 г.
Във Франция обръщат все по-сериозно внимание на случаите на тормоз в училище, след като 15-годишно момче беше намерено мъртво няколко дни след началото на новата учебна година. Родителите му твърдят, че тийнейджърът е подлаган на психическо и вербално насилие от страна на двама свои съученици през пролетта, но жалбите им са останали без адекватна реакция от ръководството на гимназията.