Милиони потребители на TikTok в САЩ вече не могат да използват китайската платформа, тъй като от днес влиза в сила федералната забрана на изключително популярното приложение.
Още в събота вечер TikTok спря да бъде наличен в "магазините" за приложения, включително тези на Apple и Google, а на уебсайта на платформата и към момента се показва съобщение, в което се казва, че тя "вече не е достъпна".
„В САЩ е приет закон, забраняващ TikTok. За съжаление това означава, че засега не можете да използвате TikTok. Имаме късмет, че президентът Тръмп посочи, че ще работи с нас по решение за възстановяване на TikTok, след като встъпи в длъжност“, се казва още в съобщението, като се споменава обещанието на новоизбрания президент Доналд Тръмп да „спаси“ платформата.
В интервю за NBC News в събота Тръмп заяви, че обмисля да даде на TikTok 90-дневно удължаване на срока, което ще им позволи да продължат да работят.
Републиканецът, който преди време подкрепяше забраната на китайската платформа, допълни, че ако вземе това решение, "вероятно" ще го обяви в понеделник - в деня, в който ще положи клетва като президент.
Очаква се главният изпълнителен директор на TikTok Шоу Чу да присъства на встъпването в длъжност на Тръмп, като ще му бъде осигурено едно от най-добрите места за сядане, съобщава АР.
В петък Върховният съд единодушно реши, че рискът за националната сигурност, породен от връзките на TikTok с Китай, надделява над опасенията за ограничаване на словото на приложението или на неговите 170 милиона потребители в САЩ.
Във Вашингтон законодателите отдавна изразяват загриженост относно приложението, което според тях представлява заплаха за националната сигурност поради китайската му собственост. През последните години TikTok беше подложен на засилена критика заради събирането на лични данни и алгоритмите си, които според някои могат да бъдат манипулирани в полза на Пекин.
TikTok е собственост на ByteDance - технологична компания, базирана в Пекин, която управлява известните приложения за редактиране на видео CapCut и Lemon8. Тези две приложение също спряха да бъдат достъпни още в събота вечер.
Bloomberg по-рано обяви, че милиардерът Илон Мъск би могъл да придобие американските активи на ByteDance, ако китайската компания не успее да се пребори срещу законовата забрана на приложението си. Тези твърдения не получиха официално потвърждение.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: