Тодор Тагарев е сменен в последния момент като кандидат за военен министър

Кандидатът за министър на отбраната Тодор Тагарев е сменен преди предстоящото извънредно заседание на Народното събрание, на което ще се гласува оставката на Стефан Янев от МО.

Според информация на "24 часа", на негово място ще бъде предложен Драгомир Заков - постоянен представител на България в НАТО.

Заков е завършил Международни икономически отношения, посланик в НАТО е от 2019 г.

Дотогава той е директор по политиките на сигурността в МВнР. работил е и като ръководител на отдела по Контрол на въоръженията в МВнР, има опит и като първи секретар в Постоянната мисия на България в ООН в Женева от 2011 до 2014 г.

Специализирал е в Центъра по въпроси на сигурността в Гармиш-Партенкирхен, в Колежа по отбрана и сигурност на ЕС и в Женевския център по политика за сигурност.

Очаква се гласуването на номинацията да стане факт след 11 ч., когато парламентът ще се събере на дебати.

Името на Тодор Тагарев беше обявено като номинация на "Продължаваме промяната" от Кирил Петков на брифинг в понеделник следобяд, часове след като премиерът поиска оставката на Стефан Янев.

Кандидатурата обаче е преразгледана след по-късни коалиционни разговори, като смяната на Тагарев е поискана от БСП.

"Епицентър" твърди, че Корнелия Нинова е обявила, че групата й няма да подкрепи Тагарев и че "след няколко седмици коалицията ще се разпадне заради неговите неприемливи позиции".

Депутатите от групата са обявили, че ако кандидатурата на Тагарев не се смени, "правителството пада".

Очаквайте подробности.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Дни след като се отрече от показанията си за Сарафов Любена на Пепи Еврото вече е “изпрана” от ВАС

В началото на месеца Любена Павлова се отрече от твърденията си срещу Борислав Сарафов

12:04 - 26.07.2025
Важно днес

Стачки на летищата в Италия и Португалия създават хаос с полетите този уикенд

МВнР публикува препоръки за българските граждани, които пътуват до двете държави

10:42 - 26.07.2025
Спорт

Шара Магомедов - едноокият кошмар на UFC и битката, която може да е последна

Антигероят на октакона и извън него, който кара феновете да не мигат по време на мач

10:15 - 26.07.2025
Спорт

Пълна газ на "Спа" - Никола Цолов с отлично представяне на спринта в Белгия

Българският пилот с впечатляващо темпо

10:01 - 26.07.2025
Живот

Брунело Кучинели пред FT: Богатите хора познават парите и не искат да бъдат мамени

Кралят на кашмира, който уважава работниците

09:41 - 26.07.2025
Важно днес

И Пеевски поиска закриване на "бухалката" - антикорупционната комисия

Въпреки че той и депутатите му са "спасявали" началника ѝ Антон Славчев и гласуваха "за" настоящия ѝ вид

09:26 - 26.07.2025
Важно днес

Червен код за опасно високи температури е в сила за голяма част от страната

В началото на следващата седмица ще има условия за силни летни бури и градушки

09:01 - 26.07.2025