"Топлофикация София" не разполага със средства, за да компенсира абонатите си в столичния квартал "Дружба" 2 заради спирането на топлата вода и парното от октомври до Нова година.
Това заяви изпълнителният директор на дружеството Петър Петров пред БНТ. По думите му домакинствата ще остават без топлоподаване в района максимум за 15 дни, като първоначално ще бъде спряно топлоподаването на 2 октомври за три дни.
"Ние сме разделили целия район на пет зони. Тези пет зони имат между четири и шест карета, което означава, че можем реално за срок от шест по 15 дни да изпълним в оптимален срок целия ремонт. Ще направим максималното този срок да бъде съкратен", обясни шефът на дружеството.
Той подчерта, че подобен мащабен ремонт не би могъл да започне без санкцията на Столичния общински съвет, който е принципал на дружеството, като параметрите били заложени в актуализацията на Бизнес плана, одобрен и приет през юли тази година.
Петров обаче не можа да гарантира дали по време на ремонта всички жители на квартала ще имат парно и топла вода за коледните празници.
Той припомни, че "Топлофикация София" е в много тежко финансово състояние, като дължимата сума на "Булгаргаз" за природен газ е достигнала 2,1 млрд. лева.
Според директора на "Топлофикация"-София цената на парното трябва да бъде значително по-висока, за да може дружеството да извършва спокойно ремонтите си. В момента инвестиционната програма на компанията изостава.
"Реалната цена на топлинната енергия към настоящия момент би следвало да бъде по-висока. Ние сме заявили 30% увеличение, утвърдено ни е 5,6%", каза Петров.
По думите му дружеството е разбрало за проблема в "Дружба" след края на отоплителния сезон, въпреки че до този момент е имало подадени 935 жалби от 97 сгради за проблеми.
"Когато направихме първоначалните измервания, установихме загуби от 150 тона на час вода единствено в този район. В момента, в който ние извършваме измервания, установяваме 250 тона, за по-малко от 4 месеца. Това е едно значително увеличаване, което може да доведе до много по-дълги спирания през настоящия отоплителен сезон", каза шефът на "Топлофикация София".
По думите му ремонтът сега би трябвало да реши проблемите с топлоподаването в "Дружба" 2 за следващите 30 години.
Половината от абонатите са субсидирали "Топлофикация София" през отоплителния сезон
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: