Тръмп намекна, че може да спре сделката на Netflix за Warner Bros. Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Сделката на Netflix, Warner Bros. и HBO може да се сблъска с голямо препятствие - Доналд Тръмп.

Президентът на САЩ призна, че ще има проблеми заради евентуалното създаване на гигант с господстващо положение във филмовата индустрия.

"Netflix имат много голям пазарен дял и когато придобият Warner Bros, този дял скача много - така че не знам. Аз също ще участвам в това решение. Но Netflix имат много голям пазарен дял", казва Тръмп пред журналисти на церемонията Kennedy Center Honors в неделя.

Той не отрича, че "Netflix e страхотна компания" и отбелязва, че е провел предварителна среща с главния ѝ изпълнителен директор Тед Сарандос, когото определя като "фантастичен човек".

Големият пазарен дял обаче "без съмнение може да е проблем", казва още Тръмп.

Мегасделката, за която Netflix и Warner Bros. имат предварително споразумение, вдигна целия Холивуд под тревога.

Актрисата Джейн Фонда публикува отворено писмо, в което казва, че "консолидация от подобен мащаб ще е катастрофална за индустрията, основана на свободата на изразяване".

Тя предупреждава и че сделката би била "катастрофална за творците, които са движещата ѝ сила; катастрофална за хората, които разчитат на свободната и независима медийна екосистема, за да разберат света".

87-годишната легенда критикува самата държавна власт за това, че не само не спира, а и се възползва от сливанията на големи компании в развлекателния бизнес за "политически натиск и цензура".

Създателят на някои от най-добрите филми в последните 20 г. Кристофър Нолан, който е и председател на организацията на режисьорите в САЩ, поиска спешна среща с ръководството на Netflix заради обявената сделка с Warner Bros.

Гилдията на сценаристите в Америка директно обяви, че е против сливането и призова то да бъде блокирано от държавните регулатори.

"Най-голямата световна компания за стрийминг поглъща един от най-големите си конкуренти - антимонополното законодателство е създадено с цел да не допуска това. Резултатът би довел до ликвидиране на работни места, натиск върху възнагражденията, по-лоши условия за всички работещи в развлекателната индустрия, повишаване на цените за потребителите и намаляване на обема и разнообразието на съдържанието за всички зрители", се казва в позицията на сценаристите.

"Това сливане трябва да бъде блокирано", казват още те.

Живот

Шон Пен избра Киев пред червения килим в Ел Ей и не взе лично третия си "Оскар"

Актьорът получи статуетка за най-добра поддържаща роля в One Battle After Another

20:55 - 16.03.2026
Важно днес

Срещу лекаря, поставил хиалурон на млада жена, която почина, е имало и други сигнали

Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ започва проверка по случая

20:21 - 16.03.2026
Важно днес

Дечев е сменил Захари Васков начело на ГДНП заради теч на информация

Нито един от разследващите Петрохан и Околчица не е бил сменян

18:30 - 16.03.2026
Живот

Песните на Motörhead, с които да си спомним за Фил Кембъл

Китаристът на Леми Килмистър си отиде на 64 години

17:55 - 16.03.2026
Важно днес

Прострелян мъж е открит мъртъв в автомобил в центъра на Бургас

Според първоначалната версия причината за смъртта е самопрострелване

16:52 - 16.03.2026
Култура

Театър „Хенд“ в Пловдив направи представленията си достъпни за хора с увреждания

"Театър за всички" създава пространство, в което различни хора започват да се срещат и да създават общо преживяване

16:42 - 16.03.2026
Важно днес

Европа отказва да се включи в охраната на Ормузкия проток въпреки заплахите на Тръмп

Страните не желаят да се включват в никакви военни действия, свързани с конфликта в Иран

16:30 - 16.03.2026
Важно днес

Народният театър привлича младежи с билети от 5 евро

Инициативата важи за всички спектакли до края на сезона

15:56 - 16.03.2026
Важно днес

БАБХ откри бактерии и плесени в училищни закуски и сандвичи

Установени са и немлечни мазнини в сирене, кашкавал и масло по програмата "Училищно мляко"

15:23 - 16.03.2026