Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:
Доналд Тръмп си приписа избора на папа Лъв XIV и безпрецедентно атакува водача на Католическата църква заради негов коментар от уикенда по повод войната в Иран. В дълга публикация в социалната си мрежа Truth Social президентът на САЩ обяви, че ако той не бил начело в Белия дом, папата е нямало да бъде избран от Конклава във Ватикана.
"Получи поста си, само защото е американец и те са смятали, че това ще бъде най-добрият начин да се справят с президента Доналд Дж. Тръмп. Ако не бях в Белия дом, Лъв нямаше да е във Ватикана“, написа Тръмп.
Той обвинява папата, че се държи като политик и това вреди на църквата, а поводът са думи на Лъв XIV от почивните дни, че „заблуда за всемогъщество“ подхранва войната на САЩ и Израел срещу Иран.
„Папа Лъв е слаб по отношение на престъпността и ужасен за външната политика“, коментира Тръмп и добави: „Не искам папа, който смята, че е нормално Иран да има ядрено оръжие.“ Въпреки че водачът на Католическата църква не е казвал това, нито беше споменал президента поименно. Преди това Лъв XIV е коментирал, че Бог „не слуша молитвите на онези, които се осмеляват да воюват, а ги отхвърля“ и нарече "наистина неприемлива" заплахата на Тръмп отпреди дни, че "една цяла цивилизация ще умре" - отправена към Иран.
Критиката на американския лидер обаче не се ограничи до темата Иран: „Не искам папа, който смята за ужасно, че Америка е нападнала Венецуела, страна, която е изпращала огромни количества наркотици в САЩ. Не искам папа, който критикува президента на САЩ, защото правя точно това, за което бях избран".
По-късно папата отвърна, че "не се страхува от администрацията на Доналд Тръмп", няма да влезе в дебат с него за войната в Иран и няма да престане да призовава за мир.
Британският Guardian припомня, че според електорални проучвания на вота за американски президент през 2024 г. Доналд Тръмп е привлякъл 55% от избирателите католици в САЩ, но администрацията му има тесни връзки с протестантските обшности в страната. Освен това Белият дом е мотивирал нападението срещу Иран и с религиозни аргументи.
Неотдавна министърът на отбраната Пийт Хегсет призова американците да се молят за победа „в името на Исус Христос“. А когато Тръмп беше попитан дали смята, че Бог одобрява войната, отговори: „Да, защото Бог е добър – защото Бог е добър и Бог иска да види хората обгрижени.“
За първи път американец е начело на Католическата църква. Конклавът избра папа Лъв XIV