Тръмп трябва да бъде даден на съд заради щурма на Капитолия е позицията на разследващата комисия Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Комисията, която разследва щурма на Капитолия от 6 януари 2021г. призова за наказателно производство срещу бившия президент Доналд Тръмп. На последното публично изслушване членовете на комисията гласуваха да препоръчат Министерството на правосъдието да започне дело срещу Тръмп.

Депутатите, които участват в комисията, смятат Тръмп за "подбудител и помагач" на щурма и са на мнение, че са налице факти, които доказват възпрепятстване на съдебен процес. Наред с другите обвинения е и това за заговор срещу Съединените щати.

През последната година и половина комисията разследва всички детайли около сцените от 6 януари 2021 г., когато тълпа поддръжници на Тръмп влезе с насилие в сградата с идеята, че иска да оспори изборната победа на Джо Байдън. Петима души загинаха.

Комисията планира да публикува окончателния си доклад тази сряда.

Той ще съдържа препоръка, издадена от събранието на Камарата на представителите, която няма обвързващ характер за Тръмп, но е ясна позиция и апел към властите.

Оттам нататък министерство на правосъдието ще реши дали да повдигне обвинение срещу републиканеца и в крайна сметка да го изпрати на съд или не.

Тръмп се противопоставя на анкетната комисия от самото ѝ създаване и отрича нейната легитимност. В неделя той отново остро я нападна в онлайн платформата Truth Social, на която е съосновател. „Това са корумпирани страхливци, които мразят страната ни“, написа той за членовете на комисията.

През ноември Тръмп обяви, че иска отново да се кандидатира за Белия дом като кандидат на републиканците. На този фон той опакова всички обвинения срещу себе си като политическо преследване.

Това не е единственият риск за съдебно дело пред Тръмп. Срещу него вече се води разследване за това, че, след като е напуснал Белия дом, е занесъл секретни правителствени документи в частното си имение.

Тръмп се опитва да попречи на ФБР в разследването по намерените в дома му документи

Спорт

Чехия триумфира на Уимбълдън. Линда Носкова спечели титлата

Чешката школа пак преподава при жените

17:59 - 11.07.2026
Важно днес

Радан Кънев е новият стар председател на ДСБ

Евродепутатът е спечелил 302 гласа срещу 223 за Йордан Иванов

17:46 - 11.07.2026
Важно днес

Внезапно почина млад футболист, който игра за Южна Африка на Световното

25-годишният Джейдън Адамс е открит мъртъв в Кейп Таун

17:03 - 11.07.2026
Важно днес

МВР започва масови проверки на камионите след серията тежки катастрофи

Шофьорът от АМ "Тракия" е задържан и обвинен

15:54 - 11.07.2026
Кино и сериали

Дори Нолан и Спилбърг харесват Obsession и Backrooms - хорърите от YouTube-ри с милиони фенове

Двата филма на ужасите, които върнаха зрителите в кината

14:53 - 11.07.2026
Живот

Музиката, която Антъни Хопкинс пише цял живот, най-после излиза в албум

На 88 г. актьорът се върна към първата си страст - композирането на музика

13:42 - 11.07.2026
Важно днес

Тръмп "зареди" 1000 ракети срещу Иран след заплахите за живота му

"Вече са дадени заповеди и американската армия е подготвена" - ако Иран посегне на Тръмп

12:38 - 11.07.2026
Важно днес

Двама от българите, осъдени за шпионаж в полза на Русия, са освободени

Ваня Габерова и Иван Стоянов са били депортирани от Англия

12:03 - 11.07.2026
Живот

Брад Пит, Пенелопе Крус, Ноел Галахър и още звезди, които гледаха победата на Испания

Шоуто по трибуните на стадиона в Лос Анджелис

11:09 - 11.07.2026