Ако нещо е много вкусно, рядко е здравословно. Ако е полезно – малко вероятно да е приятно. Ако е медицински продукт, не очакваме да е красиво. Не всички компании имат късмета на Crocs - да успяват да правят пари от грозни обувки.

И тук идва сложният въпрос - къде да позиционираме уред за измерване на кръвно, вграден в часовник? Става дума за новия модел на Huawei Watch D2, който е устройство без аналог. Има издуваща се въздушна възглавница в каишката и може да работи като холтер - онова твърде медицинско изделие, което носите в продължение на 24 часа, докато сте опасан с кабели, а то издайнически произвежда звуци и целта му е да анализира сърдечната дейност.

Huawei Watch D2

Ако от едната страна в скалата на харесването и нехаресването са Crocs, а от другата е Марго Роби, Huawei Watch D2 със сигурност е по-скоро Crocs.

Ако обаче от едната страна е холтерът, известен още като устройство за амбулаторно мониториране на кръвно налягане (ABPM), а от другата е Райън Гослинг, то този часовник е Райън Гослинг.

Ще ви разкажа 3 истории за мерене на кръвно - всичките ги чух около премиерата на Huawei Watch D2.

Винаги ме е учудвала оригиналността на съдбата, която успява да ни забавлява с това, което търсим. Неслучайно съществува максимата “Внимавай какво си пожелаваш”, в която, оказва се, няма нищо оригинално, защото я има на всички езици. Дори на японски 小心你的愿望,它可能会成真。

Не е ясно дали като ти дадат за тест Watch D2 си си го пожелал, или реалността е изпреварила желанията.

История 1

Една моя близка приятелка в разцвета на добрия външен вид и спортна форма, намирайки се в най-ранните си 30, получава блекаут една нощ у тях и припада. След като си прави серия от изследвания, които не показват нищо, лекарят ѝ казва “холтер”. Никой не харесва тази дума.

norman holterДа кажеш на млада жена, че трябва да носи холтер, е почти равнозначно на това да се върнем през 50-те години на миналия век в САЩ, където Норман Холтер създава устройство с тегло 45 кг, което носи на гърба си по време на физическо натоварване. Системата използва усилвател и захранващ блок от стандартно ЕКГ устройство, както и предавателна и приемна система. Това се води първото безжично предаване на електрокардиограма (ЕКГ).

Днес 70 - 80 години по-късно Huawei Watch D2 тежи 81 грама, има 16 патента, размерът му е 1/25 от този на модерен апарат за кръвно и се готви да направи революция на пазара на носими джаджи, стъпвайки на историята на предшественика си - Watch D, от който са продадени 1 млн. устройства - 50% от тях в ЕС.

Последното не е случайно. Европа има проблем със сърцето. По данни на Световната здравна организация 30% от хората над 30 години са в това състояние, като в България те са над 45%.

По-интересното е, че половината от мъжете не са диагностицирани - при жените 41%. Голям процент от диагностицираните не се лекуват, а една част от тези, които се лекуват, не правят последващ контрол.

История 2

Майка ми. Добре изглеждаща жена в разцвета на 70-те си години, ходи между 5 и 6 пъти в седмицата на йога и прави стойка на глава. Все пак страда от хипертония. Нейният кадриолог не приема показанията на любимия ѝ Apple Watch, затова три пъти на ден мери кръвното си с истински уред. Записва го на лист А4, прищипан на клипборд - все едно е истинска медицинска сестра. Вече знае, че ако си измериш кръвното два последователни пъти, вторият е по-правилен, и че наесен и през пролетта нещата сериозно се объркват.

Навестявам я, за да сверя дали това, което показва Huawei Watch D2 на китката ми, е в синхрон с апарата, предписан ѝ от кардиолога. Докато изкачвам 5-те етажа до жилището ѝ, усещам, че Activity ring-овете на часовника ми празнуват - на фона на 1500-те ми крачки за целия ден, това е като поход към К2. Пулсът ми се вдига, но вече съм до уреда на холната масичка.

Първо натискам Measure на 1,82-инчовия AMOLED дисплей (5 см. диагонал) на часовника си и получавам отговор от типа “почини си малко и пак ще си говорим”.

Майка ми черпи с вода - според нея хората с ниско кръвно като мен, трябва да пият повече вода. Опитвам да ѝ обясня, че цял живот живея с горна граница 90 и така си ми е добре, а тя ми цитира статия, според която хората след 40 и след 60 рязко остарявали.

Казвам ѝ, че тези статии ние ги пишем - да не ми ги продава, но в този момент часовникът иска сам да ми премери кръвното, защото преди да изляза съм го пуснала в режим “холтер”, което означава че в следващите 24 часа на всеки 30 минути ще има измерване.

Huawei Watch D2 За да е коректно всичко, трябва да вдигнете часовника на нивото на сърцето си от дясната страна. С другата ръка леко подкрепяте лакътя. Устройството брои до 5, след което започва стягането на китката, което в един момент става сериозно. След като вече си мислите, че прекалява, то отпуска бързо и изписва показателите. Всичко се синхронозира в приложениетo на телефона Huawei Health.

Междувременно на дясната ми ръка майка ми е превъртяла няколко пъти възглавницата на уреда за кръвно и е подпъхнала истинска възглавница отдолу - така се правело. Коя съм аз, че да споря с човек, който си мери три пъти на ден кръвното по часовник.

101 на 101 и 62 на 68 - така завършва мачът между миналото и бъдещето. Достатъчно близък резултат, който очевидно кара моя родител 1 да изрече абсолютно скандалната реплика за човек от сектата на покойния Стив Джобс: “И това работи с Apple, така ли?”.

Работи, казвам аз - без повече реклама. Като узрее ябълката, сама ще падне от дървото.

“Но не можеш да си плащаш кафето с китката, нали”, забива нож в сърцето на Huawei майка ми, защото не е вчерашна.

"Скоро ще можеш", казвам обаче аз - все пак съм от новинарския бизнес.

История 3

Любимата ми дерматоложка се събужда една сутрин, поглежда се в огледалото - подобно на онова, в което безпощадно показва следите от остаряване на жени, които нямат никакво желание да остаряват някога, и решава, че спешно ѝ е необходимо “me time”.

Обажда се на любимата си кардиоложка и я известява, че мъжът ѝ има нужда от пълен здравен анализ, който трябва да включва холтер, при това такъв, който изисква да си два дни в болница и на легло. Ако може през уикенда - най-добре.

Разбира се, за да се задържи човек два дни на легло в клиника, ще трябва да му направят и някое и друго ЕКГ, да му измерят пропускливостта на кръвоносните съдове, въобще пълен преглед.

Два дни срещу една минута. При Huawei Watch D2 профилактиката определено не е на страната на женското “me time”, освен ако не става дума за самите жени.

Huawei Watch D2

Функцията „Преглед на здравето“ за по-малко от минута анализира осем ключови здравни показателя. Тези данни включват ЕКГ, сатурация - или насищане на кислород в кръвта, телесна температура, пулс и артериална ригидност – все неща, които изискват посещение при различни специалисти и време.

Може би вече се питате - ако има D, какво толкова се променя с D2.

D наистина беше голяма работа. D2 обаче е друго ниво от гледна точка и на хардуер, и на софтуер (и на външен вид). Това, което от Huawei правят с всичките си модели от 5-а серия, представена преди дни в Барселона, е, че сменят архитектурата на сензорите си - сега устройството разполага с 12 канала за проследяване на кислорода в кръвта, в сравнение с 4 в предишния модел.

Докато пиша този текст, почивам, защото холтерът ме известява, че е време. Нямате представа колко малко са 30 минути, когато опитваш да подредиш няколко привидно несвързани истории в една сюжетна линия. И как лети времето, когато става дума за техонологии.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Басистът на "Остава" е новият директор на "Историческия парк"

Ивелин Михайлов обяви, че се оттегля от поста

21:54 - 11.12.2024
Спорт

“Невъзможният хеттрик” - Карлос Насар стана и световен шампион през 2024 година

Българинът успя да вдигне 183 килограма в третия си опит

20:59 - 11.12.2024
Спорт

Като няма точки, има мърч: adidas и "Арсенал" представиха капсулна колекция за феновете

Новата капсулна колекция съчетава американския университетски стил с неповторимия дух на Северен Лондон

20:35 - 11.12.2024
Бизнес

Джон Галиано напуска Maison Margiela след 10 години: „Време е за нови мечти“

Дизайнерът оставя наследство на иновации и успехи

20:15 - 11.12.2024
Спорт

Вече е официално: Саудитска Арабия ще бъде домакин на Световното по футбол през 2034 г.

Решението е било взето без конкурентни кандидати, след като други страни са се отказаха от надпреварата

19:36 - 11.12.2024
Важно днес

Без прецедент: БНБ призова да не се приема Бюджет 2025 на кабинета "Главчев"

Димитър Радев засипа с критики проекта на Министерството на финансите

18:04 - 11.12.2024
Важно днес

Прокуратурата е задържала сътрудник на Асен Василев

Отнет е само личният му мобилен телефон

17:44 - 11.12.2024