Три олимпийски квоти и шанс за четвърта от българските национали по бокс Снимка: © Българска Федерация Бокс

Българският национален отбор по бокс спечели три квоти за Олимпийските игри в Париж през 2024 г.. Това е резултатът от участието на представителния тим в третото издание на Европейските игри в Полша.

Състезателите от България на Олимпиадата засега са Станимира Петрова (54 кг.), Светлана Каменова (57 кг.) и Хавиер Ибанес (57 кг.)

Европейските игри в Краков-Малополска продължават, а националите ни са с 4 медала до момента, като има шанс и за четвърта квота от Йордан Морехон (92+ кг.)

В петък от 20:30 българско време Морехон играе полуфинала си при супертежките, където ще се бори за олимпийска виза. По-същото време излиза и Хавиер Ибанес, а по-рано са мачовете на Светлана Каменова - от 19:30, и Станимира Петрова - от 14:00.

В момента Петрова, Каменова, Ибанес и Морехон са си осигурили минимум бронзови отличия от Европейските игри.

Други българи, които участваха в състезанието, са Радослав Росенов (63,5 кг) и Даниел Асенов (51 кг) при мъжете и Аслъхан Мехмедова (60 кг.) при жените.

Олимпиадата в Париж може да е последната, на която ще има бокс. Бойният спорт отсъства от програмата на игрите през 2028 г. в Лос Анджелис.

В началото на юни изпълнителният съвет на Международния олимпийски комитет препоръча да се оттегли приемането на забраната от Международната боксова асоциация (IBA). Това означава, че боксът вече има шанс да бъде част от Олимпиадата през 2028 г. в Лос Анджелис, след като беше изключен от първоначалната програма.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Варненци излязоха на седми протест в защита на кмета Благомир Коцев

Демонстрацията е под надслов "Правосъдие, а не поръчки"

20:50 - 02.09.2025
Кино и сериали

Ще промени ли "Франкенщайн" кариерата на Джейкъб Елорди

Джейкъб Елорди е от същия „випуск" като номинираните за „Оскар" Тимоти Шаламе и Остин Бътлър

20:01 - 02.09.2025
Живот

За пръв път от 37 години Vogue има (нещо като) нова главна редакторка

Клоуи Мал е новият „ръководител на редакционното съдържание“ на списанието

19:45 - 02.09.2025
Спорт

Българският Next Gen на US Open. Александър Василев на 1/8-финал в Ню Йорк

Василев и Иван Иванов все още нямат загубен сет

19:04 - 02.09.2025
Важно днес

Прокуратурата няма нищо против Паскал да е на свобода

Нито държавното обвинение, нито обвиняемият за контрабанда са оспорили пускането му под гаранция пред съда

18:04 - 02.09.2025
Важно днес

НАТО работи за противодействие на руските смущения в GPS сигнали при полети

България обяви, че няма да разследва смущенията, защото "такива неща се случват всеки ден"

17:47 - 02.09.2025
Политика

Мария Филипова обяви, че не разбира от политика, но не каза става ли за премиер

Кандидатката за зам.-омбудсман и ГЕРБ не харесаха въпросите на опозицията

17:46 - 02.09.2025
Важно днес

Има задържан за катастрофиралия трамвай, обяви общински съветник

Ватманът не е обезопасил напълно трамвая, преди да слезе, но машината не може да тръгне сама

16:49 - 02.09.2025