Украйна вече контролира 100 населени места в Курска област Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Tри седмици след началото на офанзивата си в руската Курска област общо 100 населени места в района са под контрола на Украйна, обяви Киев.

"И в този момент продължаваме да се придвижваме напред и да нанасяме загуби на руските войски, както като жива сила, така и като техника. Към днешна дата под наш контрол са 1294 кв.м. територия, на която се намират 100 населени места," каза главнокомандващият на въоръжените сили на Украйна генерал Олександър Сирски.

Във видеовръзка на форум, посветен на независимостта на Украйна, той заяви, още че украинските сили са успели да пленят 594 руски войници.

По думите му една от основните цели на украинскията инвазия в Курска област е "да се отвлече вниманието на значителен брой вражески войски от други райони", като Покровск и Курахово в Донбас, и това е било успешно постигнато.

В отговор Русия е прехвърлила към Курск около 30 хиляди свои военослужещи и техният брой продължава да расте, обяснява Сирски.

Миналата седмица украинският президент Володимир Зеленски заяви, че нахлуването в Курска област е предовратило руско настъпление в Северна Украйна и по-конкретно в град Суми.

В същото време Русия обяви, че под контрол на нейните войски е още едно селище близо до Покровск.

Москва също така обвини САЩ, че са участвали в подготовката на украинското настъпление в Курск.

Обвиненията дойдоха от заместник-външния министър Сергей Рябков, без обаче той да предостави каквито и да е доказателства за това.

От Белия дом вече обявиха, че не са имали некаква предварителна информация за готвената от Украйна инвазия, която започна на 6 август.

Важно днес

Тръмп разговаря с Путин и обяви, че войната в Иран ще свърши "много скоро"

„В много отношения вече сме спечелили, но не сме спечелили достатъчно"

07:33 - 10.03.2026
Спорт

"Левски" се спаси с дузпа в края. "Лудогорец" продължава преследването

Веласкес нападна "Лудогорец" и "Монтана"

20:18 - 09.03.2026
Важно днес

ПСС и Здравното министерство влязоха в спор заради починалия турист в Рила

Властите съобщиха защо се е забавил медицинският хеликоптер

19:58 - 09.03.2026
Важно днес

ДПС-Пеевски изпрати делегации при двете най-големи партии в Турция

Пеевски не участва в срещите, а изпрати кметове и депутати

19:27 - 09.03.2026
Важно днес

Надежда Нейнски: Иран даде уверения, че не смята България за цел

МВнР ще провери дали е имало нарушения при евакуацията на българи

17:59 - 09.03.2026
Важно днес

Малена Замфирова е претърпяла успешна 6-часова операция

Тазът и бедрото на сноубордистката са успешно фиксирани, предстои и интервенция в рамото

17:55 - 09.03.2026
Технологии

Как малко френско студио спечели "Игра на годината" с история за всепоглъщаща скръб

Неочакваният успех на Clair Obscur: Expedition 33

17:42 - 09.03.2026
Важно днес

Андрес Ритер заменя Лаура Кьовеши като европейски главен прокурор

Ритер е дългогодишен германски прокурор с близо 30 години опит в наказателното право и борбата с финансовите престъпления

17:35 - 09.03.2026
Кино и сериали

Илайджа Ууд: Не искам никой друг да играе Фродо, докато съм жив

Новият филм от поредицата „The Hunt for Gollum“ ще излезе по кината през 2027 г.

17:29 - 09.03.2026