Парламентът реши да отложи за неопределено време пускането на домакинствата на свободния пазар на електроенергия. Това означава, че и след 1 юли 2025 г. цената на тока за битовите потребители ще продължи да се определя от държавата чрез Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Управляващото мнозинство на ГЕРБ, БСП и "Има такъв народ", с подкрепата на "ДПС Ново начало", прие окончателно промените в Закона за енергетиката. С тях се отменя планираното преминаване на битовите потребители към свободния пазар, което трябваше да започне от 1 януари 2026 г.
Какво трябвашее да се случи?
Сега цената на електроенергията е фиксирана, определя се периодично от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и не зависи директно от пазара. Слагането на край на тези регулирани и непазарни цени на електроенергията за бита, след като това беше направено за бизнеса, е ангажимент на България според европейските правила. Страната обаче отлага реформата системно от години.
Според първоначалния график от 1 януари 2026 г. цените трябваше да се определят изцяло от пазара – тоест от търсенето и предлагането на борсата, а не от държавата.
Какво се случи?
С приетите сега промени се запазва регулираният модел, но с нов механизъм.
По него КЕВР ще продължи да определя цените на тока за домакинствата, като те ще бъдат фиксирани за цяла година – от 1 юли до 30 юни следващата година. Това трябва да гарантира предвидимост на сметките и защита от резки ценови колебания.
Според енергийния министър Жечо Станков това ще гарантира защитата на битовите потребители, а от друга - работата на държавната ТЕЦ "Марица изток 2". Приетите промени са подготвени от екипи на Министерството на енергетиката, КЕВР и енергийните дружества, като са съгласувани и с Европейската комисия.
Въпреки че домакинствата ще плащат регулирани цени, електроснабдителните дружества "Електрохолд", ЕВН и "Енерго-Про" ще купуват необходимата електроенергия на пазарен принцип от енергийната борса.
Ако борсовата цена е по-висока от одобрената от КЕВР крайна цена за домакинствата, държавата ще изплаща компенсации на доставчиците чрез специален фонд - Фонда за сигурност на електроенергийната система. Ако цената на борсата е по-ниска, доставчиците ще връщат разликата обратно в този фонд.
Новост в сметките за ток ще бъде изписването на две цени – реалната пазарна цена и субсидираната цена, която потребителят фактически плаща, за да се вижда разликата между тях.
Промените бяха подкрепени от ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ". Правителството твърди, че така предпазва хората от инфлация и гарантира предвидимост на цените. Освен това с новия модел се изпълнява минималното условие към Европейската комисия, за да не се блокира второто плащане по Плана за възстановяване – около 1,4 млрд. лв.
От опозицията обаче смятат, че новият модел е "псевдореформа“, защото формално се запазва регулираният пазар, но реално се преминава към пазарен механизъм, който е зависим от политическа воля. Според тях няма гаранции, че компенсациите ще останат при евентуална смяна на правителството.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: