Учени, използвали космическия телескоп James Webb, достигнаха до потенциално забележително научно откритие. Изследователи, начело с астрономи от Университета в Кеймбридж, са открили "най-силните досега" доказателства за живот извън нашата Слънчева система.
Те са регистрирали "химически отпечатъци на газове" в атмосферата на планетата с наименование K2-18b. Става дума за газовете диметилсулфид (DMS) и диметилдисулфид (DMDS), които на Земята се образуват само от биологични процеси т.е. живи организми, предимно микробиални, като водораслите.
Откритието потенциално може да означава наличие на биологична активност на около 700 трилиона мили или около 124 светлинни години от Земята.
"Това е най-силното доказателство до момента за биологична дейност извън Слънчевата система. Ние сме много предпазливи. Трябва да си зададем въпроси - както дали сигналът е реален, така и какво означава той", казва проф. Нику Мадхусудхан, астрофизик от Университета в Кеймбридж, който ръководи наблюденията.
Astronomers say they’ve found the strongest evidence yet for life beyond our solar system — on exoplanet K2-18b 🪐
— Latest in space (@latestinspace) April 17, 2025
• 124 light years away in the habitable zone of its star
• Detected potential biosignatures that are typically produced by life on Earth
• More data is… pic.twitter.com/b6OvGLmgjR
"След десетилетия може да погледнем назад към този момент и да признаем, че това е моментът, в който живата вселена се е оказала на една ръка разстояние. Това може да е повратната точка, в която изведнъж ще можем да отговорим на фундаменталния въпрос дали сме сами във Вселената", добавя той.
Някои учени обаче са по-скептчини, тъй като остават редица въпроси, включително дали условията на К2-18 b са благоприятни за живот и дали DMS и DMDS се произвеждат по същия начин. Новите данни също така още не са на научното ниво, необходимо да бъдат обявени официално за "откритие".
За да се случи това, изследователите трябва да са сигурни на 99,99999%, че резултатите им са верни и не са случайни. Сега се смята, че са коректни на 99,7% - макар това да звучи като много висок процент, той не е достатъчен, за да се приеме окончателно от научната общност.
Екзопланетата K2-18b се намира в съзвездието Лъв. Тя е на почти 9 пъти по-масивна от Земята, а диаметърът ѝ е около 2,6 пъти по-голям. K2-18b обикаля в орбита около своя звезда - червено джудже с размер по-малък от половината на този на Слънцето.
The James Webb Telescope and the Search for Life on K2-18b
— Black Hole (@konstructivizm) February 10, 2025
The James Webb Space Telescope is currently studying the exoplanet K2-18b, which scientists believe may harbor conditions suitable for life.
This hypothesis arises from the detection of dimethyl sulfide (DMS) in the… pic.twitter.com/XP7ZjgmcZO
Планетите извън нашата Слънчева система са твърде далечни, за да бъдат фотографирани или достигнати с роботизирани космически кораби. Но учените могат да оценят размера, плътността и температурата им и да изследват химическия им състав, като проследят екзопланетата при преминаването ѝ около звездата и измерят светлината, филтрирана през атмосферата ѝ.
Това не е първият път, в който K2-18b попада под вниманието на изследователите като място, което може да е обитаемо. През 2019 г. космическият телескоп "Хъбъл" забеляза водна пара в атмосферата на планетата, учените го обявиха за "най-обитаемия известен свят" извън Слънчевата система.
Предполагаемата информация за наличие вода се оказа метан при последващите наблюдения от друг екип през 2023 г. Според тях профилът на K2-18 b съответства на обитаем свят, покрит с огромен, дълбок океан - мнение, което остава спорно в научните среди.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: