Мирното споразумение за Украйна може да включва разделяне на страната като Берлин след Втората световна война. Такава хипотеза направи специалният пратеник на президента Доналд Тръмп в Украйна - генерал Кийт Келог.
В интервю за Times той излага тезата си, че страната може да бъде разделена на зони на контрол. Британските и френските войски да бъдат част от "миротворчески сили", разположени на запад от река Днепър, а силите на Москва да са на изток. Между тях ще има украински сили и демилитаризирана зона.
"Може да се направи така, че да прилича на това, което се случи с Берлин след Втората световна война, когато имаше руска, френска и британска зона", казва Келог.
По думите му Украйна е достатъчно голяма, за да побере няколко армии, които искат да наложат прекратяване на огъня. САЩ обаче няма да участват със сухопътни сили.
Mister Kellog, who’s saying Ukraine should be divided between russia, usa and others “like Berlin after WWII” missing a little detail:
— Olga Khudetska (@OKhudetska) April 11, 2025
Berlin was a capital of the aggressors state, you moron pic.twitter.com/WXZlxfOvt9
Планът на генерала за преминаване към трайно мирно споразумение включва и това САЩ да признаят незаконно окупираните от Русия украински територии.
Русия вече е заявявала, че не приема идеята за мироопазващи войски в Украйна "при никакви условия". Украйна, която за разлика от нацистка Германия през 1945 г. има функциониращо и прозападно правителство, може да сметне сравнението със следвоенен Берлин за неподходящо, особено като се има предвид, че едно от пропагандните оправдания на Кремъл за инвазията беше, че иска да "денацифицира" страната, пише Times.
Изданието посочва още, че съществуват ясни разлики между предложението на Келог и разделянето на Берлин и Германия след Втората световна война. Например фактът, че в този етап от историята Германия е окупирана от СССР, Великобритания, САЩ и Франция и на практика е принудена да се предаде пред нахлуващите армии. Така се стига и до разделението ѝ на четири окупационни зони, които по-късно се превръщат в Германската демократична република (бившата германска социалистическа държава) и Федерална република Германия.
Идеята на Келог идва на фона на продължаващите разговори между Вашингтон и Москва за край на войната. В петък Стив Уиткоф, специалният пратеник на Тръмп в Русия, пътува за трети път за среща с президента Владимир Путин, на която да обсъдят споразумение за прекратяване на огъня.
Същия ден Тръмп се изказа остро по адрес на Путин и призова, че войната трябва да бъде прекратена:
"Русия трябва да се раздвижи. Твърде много хора умират, хиляди на седмица, в една ужасна и безсмислена война - война, която никога не трябваше да се случва и нямаше да се случи, ако аз бях президент!!!", написа той в профила си в Truth Social.
Пратеникът на Тръмп отново е в Русия за среща с Путин. Вашингтон обмисля ултиматум и нови санкции
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: